Do Polski powrócił skradziony podczas wojny XVII-wieczny obraz „Portret damy”

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że udało się odzyskać kolejny obraz zrabowany z polskich zbiorów podczas II wojny światowej. „Portret damy” z 1628 r. autorstwa Melchiora Geldorpa trafił do zbiorów Muzeum Narodowe w Warszawie.

Obraz został oddany dobrowolnie Homeland Security Investigations, czyli amerykańskim służbą w 2016 roku przez parę gejów z Kalifornii. Niemal dwa lata zajęło Polsce odzyskanie tego dzieła.

Amerykańskim agentom udało się ustalić również losy dwóch kolejnych zrabowanych z polskiego muzeum obrazów sprzedanych w Doyles. Jednym z nich jest „Czerkiesi” Januarego Suchodolskiego, który podczas licytacji został sprzedany Aleksandrowi S. z Rosji. Drugi, również sprzedany na aukcji w Nowym Jorku powędrował do Włoch. Obraz należał do Muzeum Narodowego i był to pejzaż holenderskiego malarza z drugiej połowy XVII wieku Jana van der Benta.

Obrazy miały sfałszowane dokumenty. Według nich obraz Suchodolskiego, który został sprzedany do Rosji został zatytułowany „Bitwa z Szamilem, czeczeński wojownik”, a odzyskany przez ministerstwo obraz Getziusa Geldropa był opisany tak jakoby został wykonany w manierze Paulusa Moreelse.

Osoba, która wystawiła obrazy na aukcji, nie poniosła żadnych konsekwencji. Jedynie zostały je skonfiskowane pozostałe obrazy pozostające w jej posiadaniu.

Źródło: rp.pl, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Andrzej Włusek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*