Zrekonstruowano twarz kobiety uważanej 300 lat temu za wiedźmę

Twarz kobiety skazanej za rzekome bycie wiedźmą została zrekonstruowana przez sądowego artystę. Kobieta została uśmiercona w Szkocji ponad 300 lat temu.

Lilias zmarła w 1704 roku przebywając w więzieniu. W ten sposób uniknęła ona spalenia na stosie za swoje przewinienia. Co ciekawe, starsza kobieta oprócz uprawiania magii, miała też współżyć z samym diabłem.

Po śmierci lokalni mieszkańcy pogrzebali ją pod wielkim głazem, wierząc iż w ten sposób powstrzymają powstanie z grobu. Jej szczątki odnaleziono w XIX wieku. Czaszka „wiedźmy” została przekazana do muzeum uniwersytetu św. Andrzeja. Niestety, znalezisko zaginęło w XX wieku, na całe szczęście czaszka została dokładnie sfotografowana.

Na podstawie fotografii dokonanych w muzeum, doktor Christopher Rynn z Centrum Anatomii i Identyfikacji ludzi na Uniwersytecie w Dundee stworzył wirtualny model twarzy Lilias. Pomocna przy jego pracach była nowoczesna technologia umożliwiająca odtworzyć twarz po wyglądzie samej czaszki.

Artysta, jak sam przyznaje, dał modelowi przyjazną twarz, ponieważ nie wierzy iż oskarżenia dotyczące Lilias mogły by być prawdziwe.

Źródło: bbc.com

Maksymilian Krasoń/ Veritas de Historia

One Comment

  1. czyli nie taka do końca ta rekonstrukcja, skoro pewne cechy wyglądu są efektem luźnej decyzji.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*