Straty poniesione przez Polskę w czasie II wojny światowej sięgają biliona złotych

Wiemy już, że straty poniesione przez Polskę w czasie II wojny światowej sięgają biliona złotych – powiedział w środę wiceminister kultury Jarosław Sellin. Według wiceministra, sprawa reparacji wojennych jest do podjęcia w przyszłości i postawienia na agendzie politycznej we właściwym czasie.

W Radiu Wrocław gościł wiceminister kultury Jarosław Sellin. Zapytany został między innymi o kwestię odszkodowań niemieckich po II wojnie światowej. Wiceminister podkreślił, że specjalny zespół sejmowy, który zajmuje się tym tematem i przygotowuje pełną dokumentację dotyczącą tego, jakie były straty materialne Polski w wyniku wszczętej przez Niemców II wojny światowej, finalizuje już swoje prace.

Zaznaczył przy tym: Ale już wstępnie wiemy, że to są kwoty sięgające biliona złotych. Te szacunki strat. Wiemy też, że Niemcy w różny sposób rozliczając się z pokrzywdzonymi krajami po wojnie, płacąc różnego rodzaju odszkodowania, to do Polski z tych sumarycznych odszkodowań, które Niemcy wypłacali, trafiło mniej więcej 1 procent tych sum.

Zaakcentował także, że to jest wielka niesprawiedliwość historyczna, bo Polska była chyba najbardziej pokrzywdzonym materialnie krajem, w którym wojna trwała najdłużej.

Wiceminister w wywiadzie kontynuował myśl mówiąc: Więc temat jest istotny, temat jest do podjęcia w przyszłości. Tak jak powiedział prezes Jarosław Kaczyński w jednym z wywiadów prasowych: wszystko w swoim czasie. Agenda polityczna też ma swoją dynamikę i trzeba wiedzieć kiedy postawić taki temat na agendzie politycznej we właściwym czasie.

Źródło: dzieje.pl
Fot.: Wikimedia Commons

Maciej Polak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*