Aplikacja mobilna E-kartka 1939

Codziennie w twoim telefonie

52 dni z życia miasta: 15 sierpnia – 5 października

1939 roku w Warszawie

W 75 rocznicę wybuchu II wojny światowej Dom Spotkań z Historią, wspólnie z Fundacją „Warszawa1939.pl” przygotował bezpłatną aplikację mobilną na smartfony „e-kartka 1939” oraz portal internetowy www.wrzesien39.waw.pl.

Aplikacja E-kartka 1939 to fascynujący przewodnik po Warszawie
i multimedialne kalendarium historyczne, które obejmuje 52 dni z życia stolicy między 15 sierpnia 1939 roku – ostatnią polską defiladą wojskową, a niemiecką defiladą zwycięstwa 5 października 1939 roku.

demo_3Jak żyło się warszawiakom w przededniu wojny i w oblężonym mieście, dowiemy się, śledząc ich losy dzień po dniu. Od 15 sierpnia do 5 października użytkownicy aplikacji otrzymywać będą codziennie e-kartkę z kalendarza – krótką informację o tym, co i gdzie wydarzyło się w Warszawie 75 lat temu, ilustrowaną zdjęciem archiwalnym wraz z lokalizacją zdarzenia na mapie z roku 1939 i współczesnej mapie google. Dzięki funkcji nawigacji użytkownicy mogą dotrzeć do prezentowanych miejsc, zrobić zdjęcie i włączyć do aplikacji, tworząc własną galerię fotograficzną. Korzystając z zakładki dodatkowych multimediów, będą mieć stały dostęp do materiałów audio i wideo.

Agnieszka Tomasińska z Domu Spotkań z Historią, koordynatorka projektu: „Staraliśmy się dotrzeć do materiałów mało znanych. Zdjęcia pochodzą z kolekcji prywatnych udostępnionych przez Fundację „Warszawa1939.pl”, Narodowe Archiwum Cyfrowe, archiwum magazynu „LIVE” i kolekcji kolorowych zdjęć amerykańskiego fotoreportera Juliena Bryana. Na stronie internetowej www.wrzesien39.waw.pl znajdą się ponadto nagrania audio i wideo, m.in. relacje świadków i zdjęcia z Archiwum Historii Mówionej DSH i Ośrodka KARTA, niemieckie materiały propagandowe, fragmenty filmów fabularnych, oryginalne przemówienia radiowe, przedruki z gazet i wiele innych. Część materiałów jest dostępna na wolnej licencji, co umożliwia ich swobodne wykorzystywanie nie tylko w edukacji”.

Aplikacja zawiera teksty źródłowe pochodzące z pamiętników i prasy, archiwalne i współczesne mapy, unikatowe zdjęcia oraz materiały audio i wideo, które pozwalają zrekonstruować życie mieszkańców stolicy: przygotowania do wojny, heroiczną walka cywilów o przetrwanie w oblężonym mieście – bombardowania, brak wody i pożywienia, działania zbrojne, wkroczenie wojsk niemieckich i kapitulację Warszawy. Uzupełnieniem aplikacji jest portal www.wrzesien39.waw.pl, na którym zamieszczono dodatkowe informacje, filmy i ikonografię.

Aplikacja przygotowana na systemy Android oraz iOS jest do pobrania bezpłatnie od 15 sierpnia 2014 roku ze sklepów Google Play i AppStore pod nazwą „e-kartka 1939”. 

One Comment

  1. POZYCJA!!!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*