Jedna z najpopularniejszych pozycji w Europie. XVI-wieczny ilustrowany opis świata w Cieszynie

Pod koniec miesiąca w Cieszynie będzie można zobaczyć „Kosmografię” Sebastiana Muenstera – XVI-wieczny ilustrowany opis świata. Swego czasu, była to jedna z najpopularniejszych książek w Europie.

27 października w Książnicy Cieszyńskiej będzie można zobaczyć „Kosmografię” – dzieło Sebastiana Muenstera (1488-1552). Publiczna biblioteka mieszcząca się w Cieszynie (województwo śląskie) udostępni zwiedzającym trzy wydania dzieła Muenstera – najstarsze (czeskie) pochodzi z 1554 roku. Oprócz niego w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej znajdują się również wydania łacińskie (1572 r.) i niemieckie, młodsze od łacińskiego o 6 lat.

„Kosmografia” jest to ilustrowany opis świata autorstwa niemieckiego kartografa Sebastiana Muenstera. Pierwsze wydanie ukazało się drukiem w 1544 roku. Książka ta była jedną z najpopularniejszych w XVI wieku. Ukazała się w językach: niemieckim, francuskim, włoskim, czeskim i łacińskim. Posiadane przez Książnicę wydania będzie można zobaczyć w związku ze spotkaniem zorganizowanym w ramach cyklu „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej”.

Źródło: dzieje.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Hubert Nowak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*