Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Poznań: schron z czasów II Wojny Światowej ma być udostępniony dla zwiedzających

Poznań: schron z czasów II Wojny Światowej ma być udostępniony dla zwiedzających

Poznań: piwnice poznańskiego klasztoru karmelitów bosych mają zostać uprzątnięte oraz udostępnione zwiedzającym. W czasie II Wojny Światowej pełnił on funkcje schronu dla niemieckich żołnierzy.

Obecnie piwnica jest w stanie, który uniemożliwia turystom jej zwiedzanie. Dopiero gruntowne uprzątnięcie miejsca pozwoli na udostępnienie go dla mas. Pomysł zagospodarowania klasztornych piwnic pojawił się w lipcu zeszłego roku. Miejsce może okazać się atrakcyjne dla zwiedzających, gdyż do dzisiaj zachowały się niemieckie napisy oraz fluorescencyjne oznaczenia wyznaczające kierunek, dzięki którym żołnierze nie gubili się w ciemnościach. Pochodząca z XVII w budowla ucierpiała podczas alianckich nalotów. Wówczas Niemcy wpadli na pomysł, aby wykorzystać grube mury klasztornej piwnicy i urządzić w niej schron.

Klasztor karmelitów bosych w Poznaniu został zbudowany w latach 1658-1687. Na początku XIX w pruskie władze eksmitowały ze świątyni zakonników. Kościół początkowo zamieniono w szpital wojskowy, następnie w koszary, w końcu pełnił funkcję magazynu słomy i siana. W 1804 miejsce to ponownie zaczęło pełnić funkcje świątyni – przekazano je jednak luteranom. Po I Wojnie Światowej powrócili tam katolicy.

Źródło: tvn24.pl, karmelici.info

Fot.: Wikimedia Commons

Magdalena Makówka

PartnerzyPrzewiń do góry