Odnowiono chorągiew kanonizacyjną z XVI wieku

W Klasztorze oo. Dominikanów w Krakowie kilka lat temu odnaleziono chorągiew kanonizacyjną. Jest to najstarszy taki zabytek an świecie, który pochodzi z XVI wieku. Konserwację obiektu przeprowadzono nowoczesnymi metodami.

Chorągiew powstała w 1594 roku z okazji kanonizacji świętego Jacka. Przez wiele lat uważano, że zaginęła. Jest to najstarszy obiekt tego typu na świecie. Chorągiew kanonizacyjną przed laty zabezpieczył Adam Studziński, dominikanin. Zakonnik zawinął zabytek na drzewcu i schował w papier. Odnalazł ją dopiero przypadkiem w 2009 roku Marcin Ciba, konserwator, w Klasztorze Dominikanów. Nie było jednak środków na jej odrestaurowanie.

Zabytek został wykonany z adamaszku. Ten niezwykle delikatny materiał przez lata uległ degradacji. Dodatkowo, jest on malowany dwustronnie. Drzewiec chorągwi ma około czterech centymetrów średnicy. Wymiary obiektu to 2,80 m na 3,20 m.

Pieniądze na renowację cennej chorągwi uzyskano z Urzędu Miasta Krakowa. Urząd dofinansował przedsięwzięcie prawie w stu procentach. Marcin Ciba uważa, że przesunięcie w czasie prac konserwatorskich nie było wcale takie złe. Obecnie można było wykorzystać metody, z których nie było możliwości skorzystania kilka lat temu. Konserwatorzy między innymi podróżowali po całym świecie, aby podpatrzeć najbardziej odpowiednie metody odnowienia tak niezwykłego i delikatnego skarbu. Kierownik pracowni konserwacji tkanin w Muzeum Narodowym w Krakowie podaje, że poszukiwała metod w Szwajcarii i Chinach, gdzie takie tkaniny konserwuje się częściej niż w Polsce. Ostatecznie postawiono na metodę szwajcarską, czyli ułożenie tkaniny na miękkim podłożu, a następnie położenie na nią muzealną szybę.

W 2021 roku będzie można oglądać odnowioną chorągiew kanonizacyjną w Muzeum Polskiej Prowincji Dominikanów, które zostanie otwarte dzięki współfinansowaniu przez Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Od 8 września jednak będzie można zobaczyć chorągiew w ramach Dni Dziedzictwa.

Źródło: wiadomości.onet.pl
Fot. Veritas Arte / Archiwum właściciel

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*