Na kolejne pochówki z czasów Mieszka I natrafili archeolodzy pracujący przy budowie kamienicy na Śródce. Niektóre z grobów mogą świadczyć o zagadkowych praktykach ówczesnych mieszkańców Ostrowa Tumskiego.
Prace archeologiczne na terenie Śródki prowadzone są od ponad dwudziestu lat. Do tej pory udało się tam odkryć około pół tysiąca grobów i szacuje się, że może być ich jeszcze drugie tyle. Cmentarzysko służyło prawdopodobnie mieszkańcom grodu na Ostrowie Tumskim i utworzone zostało na przełomie X i XI wieku.
Tym razem archeologom pracującym przy budowie kamienicy udało się odkryć kolejne pochówki. Część z nich może pochodzić z czasów panowania Mieszka I, ale wiele wskazuje na to, że niektóre „pamiętają” czasy o wiele wcześniejsze. Świadczyć może o tym choćby sposób ułożenia ciała. Pochówki chrześcijańskie z tego okresu charakteryzują się ułożeniem ciała w trumnach z głową zwróconą ku zachodowi. W niektórych przypadkach jest jednak inaczej.
Archeolodzy natrafili na pewne zagadkowe pochówki. W jednym z przypadków wiele wskazuje na to, że ciało albo przed albo po śmierci osoby zostało poćwiartowane. Jej ciało dodatkowo ułożono twarzą do ziemi. Z kolei w niektórych przypadkach na ciałach badacze odnaleźli wyraźne ślady tortur. Może to świadczyć o tym, że sposób pochówku czasem mógł zależeć od czynów danej osoby za życia.
Jak podkreśla szef prac archeologicznych, Paweł Pawlak, odkryte groby są już pozostałościami czasów pradziejowych. – Odkrywamy pozostałości już od czasów pradziejowych. Najstarsze znaleziska tutaj zarejestrowane przez nas pochodzą sprzed kilku tysięcy lat – powiedział.
To nie pierwsze głośne odkrycie z tamtego miejsca. Kilka lat temu szczególny rozgłos zdobył pochówek kobiety w bardzo dużym grobie. Jest to niezwykle rzadkie i wiele wskazuje na to, że taki grób świadczył o bardzo dużej zamożności.
Źródło: epoznan.pl, Nauka w Polsce – pap, Wikipedia
Fot.: Wikimedia Commons
Michał Czornak