Naukowcy i studenci z Polski i Białorusi szukają tradycyjnych ręczników obrzędowych

W ramach prowadzenia badań terenowych w województwie Podlaskim, grupa studentów i naukowców z Polski i Białorusi poszukuje ręczników obrzędowych pełniących ongiś niezwykle istotną rolę w życiu wiejskiej społeczności.

Ręczniki obrzędowe pełniły ważną rolę w życiu duchowym społeczności wiejskich na Podlasiu – szyły je młode panny na posag, służyły jako ozdoby ikon, wierzono także, iż to w nich zamieszkuje dusza po śmierci. Owe ręczniki znajdywały się ongiś na terenie całej Polski, lecz ich tradycja była wyjątkowo mocno zakorzeniona na Podlasiu z powodu tutejszej społeczności prawosławnej.

Muzeum w Bielsku Podlaskim od lat prowadzi działania, by przywrócić zanikającą tradycję ręczników obrzędowych. Na wystawie stałej Muzeum, możemy podziwiać ponad dwieście ręczników, najstarszy pochodzi z okresu przełomu XIX-XX wieku, oprócz tego od kilku lat wspólnie z internetowym stowarzyszeniem prowadzi internetową bazę ręczników obrzędowych, w której znajduje się ponad czterysta z nich.

Muzeum bieżącego roku kontynuuje badania rozpoczęte kilka lat temu, mające na celu poszukiwania ręczników, do tej pory udało się udokumentować około pięciuset ręczników. Początkowo badania były przeprowadzane w gminie Bielsk Podlaski, teraz teren prac został rozszerzony o kolejne gminy – Boćki, Brańsk, Ruda i Wyszki.

Prace badawcze prowadzone były w lipcu przez grupę naukowców oraz studentów z Uniwersytetu Adama Mickiewicza z Poznania tudzież Uniwersytetu z Brześcia na Białorusi. Teraz są kontynuowane tylko przez pracowników Muzeum i potrwają do września.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Fot: Wikimedia Commons

Damian Jemioło

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*