14 lutego 2025 roku to ważna data – obchodzimy dzisiaj pierwszy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Z okazji 83. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, zaplanowano szereg uroczystości w Warszawie. W ramach obchodów prezydent Andrzej Duda złożył wiązanki na grobach dowódców Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej na Wojskowych Powązkach.
Pomysł ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej zrodził się z inicjatywy Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Warto przypomnieć, że to właśnie 14 lutego 1942 roku, z rozkazu Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego, Związek Walki Zbrojnej, czyli organizacja wojskowa, która powstała na początku II wojny światowej, został przekształcony w Armię Krajową – największą podziemną armię, jaką kiedykolwiek miała Polska. Celem tego kroku było zorganizowanie sił do walki o niepodległość Polski pod okupacją niemiecką.
Wypełnianie luki w kalendarzu narodowym
Z okazji uchwalenia nowego święta, Lech Parell, szef Urzędu do Spraw Kombatantów, zauważył, że przez 35 lat wolnej Polski dorobiliśmy się wielu ważnych świąt państwowych, ale brakowało jednego dnia, który poświęcilibyśmy Armii Krajowej.
Zgodził się z nim także Piotr Adamowicz, poseł, który był sprawozdawcą projektu ustawy o ustanowieniu tego święta. W swoim wystąpieniu w Sejmie podkreślił, że wśród istniejących świąt państwowych brakuje upamiętnienia Armii Krajowej – tej potężnej siły zbrojnej, której żołnierze walczyli o niepodległość Polski, a po wojnie stali się celem prześladowań komunistycznych władz.
Adamowicz zaznaczył, że propozycja uchwały o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, który ma przypadać właśnie na 14 lutego, ma na celu nie tylko przypomnienie tej historii, ale także złożenie hołdu wszystkim tym, którzy w ramach Armii Krajowej walczyli o wolność Polski.
Ustawa, która ustanowiła Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, została jednogłośnie przyjęta przez Sejm 9 stycznia 2025 roku. W jej preambule zapisano, że jest to hołd złożony wszystkim żołnierzom Armii Krajowej, największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie. Armia Krajowa walczyła o suwerenność i niepodległość Polski, a jej żołnierze stali się symbolami oporu przeciwko okupantom, zarówno niemieckim, jak i sowieckim. Senat również jednomyślnie poparł tę ustawę, co potwierdza zgodność wśród polityków w sprawie wagi tej inicjatywy.
W dniu 6 lutego 2025 roku, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zaznaczając, że to święto jest istotne, ponieważ obejmuje całe spektrum i oddaje szacunek wszystkim uczestnikom tej heroicznej walki. Prezydent wskazał również, że Armia Krajowa była nie tylko największą podziemną armią w Europie, ale również częścią szerszej struktury Polskiego Państwa Podziemnego, które stanowiło fundamenty polskiej niepodległości podczas II wojny światowej.
Pierwszy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej – symboliczne święto
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, który po raz obchodzimy 14 lutego 2025 roku, jest wyjątkowym świętem, mającym na celu upamiętnienie nie tylko bohaterów narodowych, którzy walczyli o wolność Polski w czasie II wojny światowej, ale także oddanie hołdu wszystkim, którzy po zakończeniu wojny stali się ofiarami represji komunistycznych. Weterani Armii Krajowej przez wiele lat byli prześladowani przez nowe, komunistyczne władze, które nie mogły zaakceptować ich działalności w podziemiu.
Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że to święto polskiego honoru, odwagi i dumy. Warto zaznaczyć, że Armia Krajowa była prawdopodobnie największą podziemną formacją zbrojną na świecie. Żołnierze AK, często młodzi ludzie, walczyli z niezłomną miłością do ojczyzny, poświęcając swoje życie i zdrowie, by walczyć o wolność Polski.
Dziś, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, prezydent zaapelował, byśmy pamiętali o tych bohaterach, którzy przypominali światu, że „jeszcze Polska nie zginęła”.
W ramach obchodów, poza wspomnianymi już uroczystościami na Wojskowych Powązkach, odbędzie się także msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, upamiętniająca wydarzenia z 14 lutego 1942 roku.
Po mszy, uczestnicy przeniosą się pod pomnik gen. Stefana Roweckiego ps. Grot – jednego z najwybitniejszych dowódców AK, który zginął w rękach gestapo. Kolejne wydarzenia odbędą się przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, który symbolizuje całą strukturę podziemną, a także ich dążenie do odbudowy niepodległej Polski.
Prezydent w swoim apelu w serwisie X przypomniał, jak ważne jest oddanie hołdu tym, którzy z niezłomną wolą walczyli o naszą wolność. Zakończył go słowami: Cześć i chwała Bohaterom!
Źródło: PAP
bdh/cc