Kolejne skany od Narodowego Archiwum Cyfrowego!

 

Narodowe Archiwum Cyfrowe udostępniło ponad 600 tys. nowych skanów, jest to już trzecia  aktualizacja w tym roku. Nowe skany pochodzą ze zbiorów Archiwum Akt Nowych, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze oraz archiwów państwowych w Kaliszu, Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim.

Wśród nowo udostępnionych dokumentów są: wykazy osób zamieszkujących gminy i miasta m.in.: Piotrków, Wolbórz, Szydłów, Radomsko, Gosławice i Uszczyn; akta stanu cywilnego z blisko stu miejscowości położonych na terenie obecnego województwa wielkopolskiego; dokumentacja Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu; wykazy i aplikacje składane przez ochotników do Armii Polskiej we Francji; wspomnienia porucznika I Pułku Strzelców Pieszych Witolda H. Trawińskiego oraz akta Komendy Głównej Policji Państwowej w Warszawie z lat 1919-1939.

Narodowe Archiwum Cyfrowe zgromadziło i udostępniło bezpłatnie internautom już ponad 21 mln skanów dokumentacji pochodzącej z archiwów państwowych i innych instytucji pamięci.

Akta można znaleźć na stronie http://szukajwarchiwach.pl/ . Serwis jest obecnie największym internetowym źródłem dokumentacji historycznej dotyczącej Polski. Znajdują się w nim: akta stanu cywilnego, ksiąg metrykalnych z tysięcy miejscowości; ewidencji mieszkańców największych polskich miast oraz archiwa rodowe. Można zapoznać się także z dokumentacją wytworzoną przez instytucje państwowe, samorządowe i społeczne a także dotyczącą hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Serwis cieszy się ogromną popularnością, od momentu uruchomienia w 2009 r. odwiedziło go 2,1 mln użytkowników.

Źródło: nowyzabytek.pl

Łukasz Gładysz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*