Konferencja Siły Zbrojne RP | relacja

Konferencja naukowa – SIŁY ZBROJNE RP, odbyła się w Toruniu 17 marca 2016 r., nad którą portal Historykon.pl sprawował medialny patronat.

IV panele, ponad 10 wystąpień, grono słuchaczy i wiele ciekawych tematów poruszających tematykę Sił Zbrojnych RP. W tych kilku słowach można podsumować minioną konferencję.

konfTego dnia Instytut Historii i Archiwistyki gościł przedstawicieli Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki, Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej, Koła Naukowego Bezpieczeństwa Wewnętrznego UMK
i Koła Naukowego Bezpieczeństwa Morskiego AMW oraz Wojskoznawczego Koła Naukowego – organizatorów konferencji naukowej.

Prelegenci byli bardzo dobrze przygotowani do swoich wystąpień. Każde wystąpienie niosło za sobą szereg nowych informacji i wiele ciekawostek. Z wszystkich wystąpień warto wspomnień referat kmdr ppor. Rafał Miętkiewicz z Akademii Marynarki Wojennej, który omawiał działania Marynarki Wojennej na rzecz bezpieczeństwa morskiego państwa. Kmdr ppor. Rafał Miętkiewicz przedstawił jednostki MW, które zajmują się oczyszczaniem dna morskiego polskiego wybrzeża, sprzęt i znaleziska, a właściwie niebezpieczeństwo jakie czyha w morzu, nie gdzieś daleko, a w zatoce tuż przy brzegu.

Energicznym wystąpieniem słuchaczy uraczył pchor. Andrzej Sapich przedstawiciel WSOWLąd, który mówił o kształceniu kandydatów na oficerów w zakresie umiejętności dowódczych oraz postaw i zachowań przywódczych. Prelegent przedstawił bazę dydaktyczną jaką oferuje WSOWLąd. Każdy omawiany dział pchor. Andrzej Sapich opatrzył własnymi przeżyciami i osobistymi relacjami związanymi ze swoją nauką w szkole oficerskiej.

Przemysław Domżalski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z pewnością też pozostanie w pamięci wszystkich uczestników konferencji. Student obszernie przedstawił genezę Wojsk Specjalnych RP oraz zaprezentował wiele ciekawych zdjęć z czasów, kiedy tworzyły się podwaliny pod współczesne jednostki specjalne Wojska Polskiego.

11930845_1094802007250567_7316695991027304824_oWarto również wspomnieć, że podczas konferencji została oficjalnie przekazana umowa współpracy między Wydziałem Nauk Historycznych UMK (reprezentowanym przez Dziekana prof. Jacka Gzellę) a Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu (reprezentowanym przez Zastępcę Komendanta ppłk. Remigiusza Zielińskiego). Umowa pozwala studentom wojskoznawstwa na korzystanie z zasobów CSAiU, budynków jednostki etc. Również tego dnia oficjalnie na Wydziale Nauk Historycznych została otwarta wystawa o historii Marynarki Wojennej, która została sfinalizowana przy współpracy Wojskoznawczego Koła Naukowego z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Po zakończeniu konferencji uczestnicy oddali się się na zwiedzanie XIX wiecznej Twierdzy Toruń – fortyfikacje nadal przyciągają rzesze zainteresowanych ową tematyką, więc takiej okazji – zaproszeni goście nie mogli ominąć.

Instytut Historii i Archiwistyki oraz Wojskoznawcze Koło Naukowe, serdecznie dziękuję wszystkim przybyłym gościom i zaprasza do uczestniczenia w konferencji, która odbędzie się już za rok.

Program konferencji naukowej SIŁY ZBROJNE RP Toruń 2016.

12322684_1094801963917238_1145867350903751458_oPanel I: Działalność rodzajów sił zbrojnych

kmdr ppor. Rafał Miętkiewicz (AMW) Działania MW na rzecz bezpieczeństwa morskiego państwa

Miłosz Zaremba, Angelika Sikorska, Małgorzata Szpyt (AMW) Siły Uderzeniowe MW

Przemysław Domżalski (UMK) Wojska Specjalne RP

Eryk Pasternak (UMK) Po asfalcie i piasku. Pojazdy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie

Jerzy Sikorski (UMK) 4 Brodnicki Pułk Chemiczny

Patrycja Reich, Patrycja Rogalska (AMW) Obszary działalności MW w kontekście udziału w misjach NATO

Ania Gorzeja, Dorota Magiera (UMK) Współczesne lotnictwo myśliwskie

Panel II: Działalność szkoleniowo-wychowawcza w wojsku polskim

pchor. Andrzej Sapich (WSOWLąd) Kształcenie kandydatów na oficerów w zakresie umiejętności dowódczych oraz postaw i zachowań przywódczych

Paweł Pilarski (UMK) Marynarka Wojenna w Toruniu. Historia i współczesność

12440726_1094802023917232_7543548908580568109_oPanel III: Polski czyn zbrojny w II Wojnie Światowej

pchor. Łukasz Barcikowski, pchor. Jakub Kotuła (WSOWLąd) Cichociemni – spadochroniarze Armii Krajowej i ich wkład w rozwój Polskiego Państwa Podziemnego

Agata Białowąs, Jolanta Słomczyńska (WSOWLąd) Historyczny aspekt ratownictwa medycznego na polu walki

Dominika Gajda (UMK) ORP „Błyskawica” Okręt-Bohater

Panel IV: Współczesna służba wojskowa

Paulina Hrynaszkiewicz-Ołów (AMW) Jednostka Wojskowa Formoza: tam gdzie inni widzą ryzyko i niebezpieczeństwo, oni widzą okazję

Po więcej informacji zapraszamy na stronę fb Wojskoznawczego Koła Naukowego: https://www.facebook.com/Wojskoznawcze-Ko%C5%82o-Naukowe-1656944167870832/?fref=ts

Dołączone zdjęcia są autorstwa Moniki Kowalskiej.

Paweł Pilarski

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*