Konkurs „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w VI edycji konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”, w którym nagrodą jest wyjazd edukacyjny szlakiem walk 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka (przez Niemcy, Holandię, Belgię, Francję).

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Jego celem jest upamiętnienie ofiar rozstrzelanych wiosną 1940 r. z rozkazu najwyższych władz ZSRR.

Zadaniem uczestników jest stworzenie strony z albumu poświęconej konkretnej ofierze Zbrodni Katyńskiej. Zadanie to wymaga od uczestników opracowania koncepcji plastycznej pracy, ale również dużego zaangażowania w poszukiwania informacji o wybranym przez siebie bohaterze. Osoby biorące udział w dotychczasowych edycjach zbierając informacje sięgały nie tylko do opublikowanych już materiałów czy internetu. Niejednokrotnie by podnieść wartość merytoryczną i wizualną swojej pracy uczniowie odnajdywali również rodziny ofiar, wykonując tym samym niekiedy pionierską pracę w pozyskiwaniu informacji, zdjęć i pamiątek dotąd nieznanych.

Konkurs pozwala spojrzeć na Zbrodnię Katyńską jako na tragedię poszczególnych osób i rodzin, a nie masowy mord. Uczniowie poznają sylwetki pomordowanych i ich rodzin, dowiadują się o ich życiu prywatnym, dokonaniach, sukcesach i roli jaką pełnili w życiu publicznym niepodległej Polski.

 

Prace konkursowe można przesyłać do 22 czerwca 2015 r. (decyduje data stempla pocztowego).

W latach 2010-2013 laureaci konkursu wraz z opiekunami wyjechali do miejsc związanych z martyrologią Polaków na Kresach. Odwiedzili m.in. Polskie Cmentarze Wojenne w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni. W 2014 roku z powodu napiętej sytuacji politycznej wyjazd na Wschód okazał się niemożliwy. Laureaci udali się do Włoch, by odwiedzić miejsca związane z  walkami II Korpusu Polskiego, w którym służyli  żołnierze ocaleni z obozów i łagrów w ZSRR. Celem wyjazdu był Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino, gdzie spoczywają bohaterowie bitwy sprzed 70 laty. W tym roku laureaci wezmą udział w wyjeździe edukacyjnym szlakiem walk 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Trasa wyjazdu będzie wiodła przez Niemcy, Holandię, Belgię i Francję.

Więcej informacji na stronie: http://www.pamiec.pl/sprzaczki

image002

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*