Kraków na przestrzeni dziejów – sakralna historia miasta | konferencja naukowa

Sekcja Miłośników Miasta Krakowa KNHS UJ ma zaszczyt zaprosić do udziału w II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Kraków na przestrzeni dziejów – sakralna historia miasta”. Konferencja odbędzie się w dniach 9-10 listopada 2017 roku.  Konferencja została objęta przerz nasz portal patronatem medialnym.

Kraków już od ponad pięciuset lat nazywany jest „drugim Rzymem”. Jest to metropolia zupełnie niezwykła pod względem liczby kościołów rozsianych na terenie całego miasta i wielości spoczywających w nich świętych. Ponadto jest to miejsce, gdzie na przestrzeni wieków koegzystowało ze sobą wiele wyznań. Wpływało to na życie mieszkańców, a i bywało przyczyną zamieszek i tumultów. Ważny element w życiu miasta stanowiły święta i ceremonie religijne.

Podczas tegorocznej konferencji pragniemy skupić się nad tematyką sakralną nieodłącznie wiążącą się z historią Krakowa. W związku z tym serdecznie zachęcamy do nadsyłania zgłoszeń referatów związanych z następującą tematyką:
1. Religie w Krakowie i ich wyznawcy.
2. Święci i błogosławieni związani z dziejami miasta.
3. Sztuka i architektura w religijnej przestrzeni miasta.
4. Kraków sakralny w literaturze.
5. Bractwa religijne.
6. Sodalicje uczniowskie i studenckie.
7. Życie monastyczne w Krakowie.
8. Żydowski Kazimierz i jego specyfika.
9. Wielcy duchowni Krakowa i ich znaczenie.
10. Śmierć w przestrzeni historycznej miasta.

Do udziału w konferencji zapraszamy studentów historii, historii sztuki, filologii polskiej, a także innych kierunków.
Zainteresowanych udziałem zapraszamy do przesyłania abstraktów (maksymalnie 500 słów) wraz z formularzem zgłoszeniowym na adres: [email protected]

Na zgłoszenia czekamy do 22 października 2017 r. Decyzja o udziale zapadnie 27 października. Wszyscy zainteresowani otrzymają program konferencji, a osoby zakwalifikowane do czynnego uczestnictwa dodatkowo otrzymają maile z numerem konta, na które należy wnieść opłatę konferencyjną.

Dla uczestników czynnych opłata wynosi 50 zł. Przewidujemy publikację pokonferencyjną (z warunkiem wygłoszenia referatu w czasie konferencji oraz dodatkową opłatą wnoszoną przez autorów artykułów po przejściu procedury recenzyjnej).

Zapraszamy do udziału!

Link do formularza zgłoszeniowego:

https://drive.google.com/file/d/0B-WVWEdLucxrVy1BTHhSaVRJUFk/view?usp=sharing 

https://www.facebook.com/smmk.knhsuj/

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*