Muzeum im. Rodziny Ulmów rozszerzy zakres działalności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyraziło zgodę na rozszerzenie zakresu działalności Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej. Początkowo muzeum miało opowiadać tylko o postawach Polaków wobec Żydów podczas Zagłady na Podkarpaciu.

W trakcie budowy muzeum zdecydowaliśmy, żeby poszerzyć ekspozycję o dokumenty i eksponaty mówiące o tych szlachetnych postawach ludzi z całego kraju. Za wcześniejsze mówić o scenografii. Nad tym pracujemy. Zamierzamy tę ekspozycję zrobić w Sali obok, która była planowana jako miejsce wystaw czasowych, sala konferencyjna i audiowizualna – mówi Wojciech Buczak, wicemarszałek województwa podkarpackiego.

Po wydaniu decyzji przez Ministerstwo, zmiany obejmą przede wszystkim nazwę placówki, która zmieni się na „Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej”. Tym samym z nazwy zniknie określenie „na Podkarpaciu”. Ponadto rozszerzy się działalność statutowa placówki o dokumentowanie i upamiętnianie wydarzeń związanych z ratowaniem Żydów przez Polaków w czasie II wojny światowej. Projekt zmiany statutu trafi pod głosowanie na następnej sesji sejmiku województwa podkarpackiego.

Budowa budynku muzeum została już zakończona. Rozstrzygnięty został także przetarg na wykonanie scenografii i wkrótce rozpocznie się jej montaż. Uroczystość otwarcia planowana jest w połowie marca przyszłego roku.

Więcej w: gazeta.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*