Leonardo | Recenzja

A. Vezzosi, Leonardo Da Vinci. Malarstwo: Nowe Spojrzenie

Co może kryć się za tajemniczym uśmiechem Mona Lisy? Ile renowacji przeszła Ostatnia Wieczerza? Czy na obrazach możemy znaleźć odciski palców Leonarda da Vinci? Na te pytania próbuje odpowiedzieć w swojej publikacji A. Vezzsosi.

Leonardo Da Vinci. Malarstwo: Nowe Spojrzenie przedstawia sylwetkę i działalność jednego z najważniejszych przedstawicieli włoskiego renesansu, Leonarda da Vinci. Publikacja podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich opowiada o życiu malarza i o jego sztuce. Autor przybliża czytelnikowi stan naszej wiedzy na temat spuścizny mistrza z Vinci. Druga część to przede wszystkim przedstawienie poszczególnych dzieł artysty oraz prześledzenie ich fascynujących losów.

Należy wspomnieć kilka słów o wizualnej stronie publikacji, która jest równorzędna z tekstem. Książka jest bogato ilustrowana, oprócz dzieł mistrza pojawiają się na jej kartach rzeźby, freski, szkice i obrazy innych artystów. Te zestawienia pomagają lepiej zrozumieć epokę, nastrój, inspiracje. Bardzo podoba mi się, że oprócz całych dzieł Da Vinci, wydawcy dodali także liczne zbliżenia oraz detale. Dzięki nim mogłam lepiej zrozumieć kunszt obrazów.

Warto zauważyć że A.Vezzosi tworzy narrację, która jest oparta na szerokiej wiedzy autora oraz na jego miłości do dzieł mistrza. Nie szuka ani legend, ani taniej sensacji, o Leonardzie da Vinci, lecz pokazuje co dzisiaj wiemy o tym artyście i jego dziełach. Często odnosi się on do własnych doświadczeń, badań oraz opinii dotyczących malarstwa artysty. Dla mnie najciekawsze były wątki dotyczące recepcji niektórych dzieł na przestrzenii wieków m.in. w książcę znajdziemy opinie o sztuce Da Vinci z XVI i XVII w. Już bowiem za życia mistrza jego malarstwo wywoływało emocje i skłaniało do przemyśleń.

Lektura tej książki sprawiła mi wiele przyjemności i była swoistym doświadczeniem, gdzie tekst oraz obraz dopełniały się wzajemnie. Na pewno będę do niej wracać jako podręczne kompendium wiedzy na temat Leonarda i jego malarstwa.

Polecam “Leonardo Da Vinci. Malarstwo: Nowe Spojrzenie” osobom, które chciałaby się więcej dowiedzieć więcej o malarstwie mistrza, ale także miały ochotę na chwilę kontemplacji z jego dziełami. Każdy z nas bowiem może sobie samemu odpowiedzieć, co może kryć się za tajemniczym uśmiechem Mona Lisy….

Wydawnictwo: Jedność 

Ocena recenzenta: 5/6 

Roksana Kaczmar

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*