Lubelski Rajd Śladami mjr. “Orlika”

Fundacja im. Janusza Kurtyki zaprasza do udziału w Lubelskim Rajdzie Śladami mjr. “Orlika”, który odbędzie się w dniach 27-28 lipca 2019 roku. Rajd stanowi część III Edycji projektu Rajd Śladami Żołnierzy Wyklętych i został objęty przez nasz portal patronatem medialnym.

Wydarzenie odbędzie się na terenie Lubelszczyzny i poświęcone jest postaci mjr Mariana Bernaciaka “Orlika” – jednego z najsłynniejszych dowódców oddziałów partyzanckiech WiN w historii tej organizacji. Podczas Rajdu uczestnicy odwiedzą historyczne miejsca związane z walką oddziałów “Orlika”, w tym słynny Las Stocki, w którym rozegrała się jedna z największych bitew Podziemia Antykomunistycznego z NKWD, KBW i UB. Innym ważnym punktem rajdu będą Puławy, w których podkomendni “Orlika” rozbili więzienie UB uwalniając ponad 100 więźniów. Trasa rajdu pierwszego dnia będzie obejmowała 25 km przemarsz, tak by uczestnicy mogli poczuć namiastkę wysiłku jaki musieli codziennie pokonywać partyzanci. Drugiego dnia trasa będzie miała charakter autokarowy, ze względu na dość szeroki zasięg działania zgrupowania “Orlika”. Nocleg dla uczestników przewidziany jest w Kazimierzu Dolnym, z którego wyruszy również wspomniany marsz.

Zgłoszenia do udziału w wydarzeniu przyjmowane są do 20 lipca pod adresem e-mail: [email protected] Każde zgłoszenie musi posiadać: imię i nazwisko, datę urodzenia, tel. Kontaktowy oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: www.fundacjakurtyki.pl

Współorganizatorem III Edycji projektu jest Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Partnerem Głównym projektu jest PKN ORLEN

Wydarzenie obywa się pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Światowy Związek Żołnierzy AK oraz Związek Żołnierzy NSZ

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*