Meksykańscy naukowcy odkryli w azteckim kodeksie najstarsze zapiski o trzęsieniach ziemi

Meksykańscy badacze, Gerardo Suárez oraz Virginia García-Acosta, odkryli w azteckim kodeksie Telleriano Remensis dokumentację opisujących trzęsienia ziemi z lat 1460–1542 zapisaną w 12 piktogramach.

Suárez z Universidad Nacional Autónoma de México oraz García-Acosta z Centro de Investigaciones y Estudios Superiores en Antropología Social, prowadzą badania nad trzęsieniami ziemi od roku 1985. W tedy doszło do jednego z największych trzęsień ziemi, które nawiedziło stolicę południowego sąsiada USA. Wydarzenie popchnęło parę badaczy do odkrywania tajemnic sejsmologicznych w regionie. Najnowszym odkryciem badań są zawarte w kodeksie Telleriano Remensis piktogramy, z których dowiadujemy się o dojściu do trzęsienia ziemi. Same zapiski są ubogie w informacje takie jak liczba ofiar czy  straty materialne. Jednak odkrycie niesie ze sobą inne wnioski.

Same kodeksy w społeczeństwach Mezoameryki pełniły funkcję kronik, umieszczano w nich najważniejsze wydarzenia w dziejach tamtejszych cywilizacji. Były spisywane przez specjalistów zwanych tlacuilos, którzy posiadali specjalne wyszkolenie do wykonywania tej szczegółowej pracy.   Z obserwacji Suárez i García-Acostam możemy się dowiedzieć dlaczego trzęsienie ziemi zostało spisane. Kultury prekolumbijskiej ameryki dzieliły świat na ery, nazywane też „słońcami”, których zakończeniem były najróżniejsze katastrowy naturalne. Odkryte trzęsienie miało być zakończeniem piątej ery.

Po za odkryciami w treści, znaleziono również pewien problem wizualny. Słowo trzęsienie ziemi składa się  z dwóch znaków ollin i tlali, które zostały w niespotykany jeszcze w tej dziedzinie sposób zapisany. Dwójce badaczy utrudniło to pełne rozszyfrowanie tekstu. Sam problem nie podkopuje autentyczności odkrycia, przytaczając wypowiedź Suáreza Środowisko naukowe zgadza się jednak, że takie modyfikacje mają znaczenie. Tworzenie kodeksów było ścisłą dyscypliną, w której nie dopuszczano artystycznej swobody. Mamy nadzieję, że w przyszłości pojawią się nieznane kodeksy lub dokumenty, które pozwolą nam na wyjaśnienie znaczenia modyfikacji.

Po za tym, meksykańscy odkrywcy powołują się na zapiski franciszkanina Juana de Torquemady, który opisuje trzęsienie ziemi w roku 1496 mające miejsce na obszarze zamieszkiwanym przez plemię Yope. Suárez i García-Acostama będą kontynuować badania nad kolejnymi kodeksami, by dokładniej zgłębić sejsmologiczną historię Meksyku.

Źródło: kopalniawiedzy.pl fot.: wikipedia

Krystian Styczyński

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*