Miłość i strach. Dzieje uczuć kobiet i mężczyzn | Recenzja

Miłość i strach. Dzieje uczuć kobiet i mężczyzn , Jerzy Besala

To już piąty, ostatni tom o trudnych relacjach między kobietą a mężczyzną w historycznych kontekstach. Bardziej można nazwać to opowieścią. Czy jednak da się to zrobić nie unikając rzetelnego aparatu historycznego? Czy zrozumienie miłości i strachu jest kluczem do odkrycia uniwersalnych dziejów ludzkości?

Jerzy Besala ostatnimi czasy jest jednym z najbardziej znanych popularyzatorów historii. Na łamach Historykonu niejednokrotnie można było spotkać się z recenzjami jego książek oraz wieloma artykułami w najbardziej poczytnych czasopismach. Besala z nieugiętą konsekwencją prezentuje rzetelny aparat badań historycznych: wydarzeń, przyczyn i skutków. Przy okazji, a nawet momentami bardziej (co niektórzy mają mu za złe) analizuje postacie i wypadki dziejowe pod kątem współczesnych badań psychologicznych i psychofizycznych.

Niedawno do rąk czytelników został oddany ostatni, piąty tom publikacji, a może lepiej powiedzieć opowieści o trudnych relacjach między kobietą a mężczyzną na przestrzeni historii – Miłość i strach. Dzieje uczuć i mężczyzn. Ramy czasowe mieszczą się w przedziale od romantyzmu do ponowoczesności. Na tle burzliwych przemian społecznych, w warunkach tworzącej się i postępującej wolności oraz demokracji autor stara się pokazać w jaki sposób przekształcała się relacja między kobietą i mężczyzną.

Besala od wydarzeń rewolucji francuskiej, poprzez niemieckie filozofie, rewolucje freudowskie i feministyczne, wydarzenia I i II wojny światowej, a kończąc na współczesnych substytutach miłości takich jak pornografia, singilizmy, queeryzmy i jeszcze wiele innych zdarzeń, pokazuje jak stosunki, a także poziom strachu między obu płciami ciągle się zmieniają. Mamy odniesie nie tylko do typowych dokumentów historycznych, ale też do wierszy, pieśni i wielu innych dzieł sztuki. Nie jest to pozycja dla laików historycznych, a raczej dla znających już kontekst omawianych wydarzeń. Autor często skacze po wątkach z najnowszych dziejów. W analizowaniu miłości i strachu na pierwszy plan wysuwa się psychologia. Besala chce odnaleźć uniwersalny klucz władający poczynaniami mężczyzny i kobiety.

Każdy rozdział zaczyna się od zbioru najważniejszych haseł, hipotez i tez zawartych w tej części pracy. Czytelnik dzięki temu, później łatwiej może odnaleźć interesującego go fragmenty. Oczywiście jak w każdej książce Besali na końcu znajdziemy szeroką bibliografię źródeł, cytowanych tekstów i pozycji, z których korzystał.

Może ktoś się zapytać, czy można na przestrzeni dziejów opisać miłość między kobietą a mężczyzną? Przecież wielu już próbowało na różnorakie sposoby i nie zawsze udawało się im to w zupełności? Jerzy Besala również tego nie zrobił. Chyba nikt o zdrowych zmysłach, zaczynając lub kończąc może stwierdzić, że to mu się uda lub udało. Jednak każde spojrzenie na to uczucie może przybliżać nas do zupełnie nowych odkryć oraz pomóc w zrozumieniu fenomenu doznań władających ludźmi i historią.

Wydawnictwo Zysk i S-ka

Ocena: 5/6

Piotr Burak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*