Na Placu Defilad powstanie budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej

22 lutego Warszawski ratusz ogłosił, że Muzeum Sztuki Nowoczesnej ma prawomocne pozwolenie na budowę. Perypetie z budową tej inwestycji trwają już kilkanaście lat.

Na Placu Defilad w Warszawie trwają obecnie prace związane z przebudową infrastruktury podziemnej. W styczniu 2018 zostało wydane pozwolenie na budowę pierwszego budynku, z kompleksu Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Jeszcze w lutym ma zostać ogłoszony przetarg, który wyłoni wykonawcę projektu architekta Thomasa Phifera, którego projekt został wybrany w 2014 r.

Nadal czeka na wyjaśnienie kwesta spornej działki pod budowę TR Warszawa. Została ona wywłaszczona na początku roku, ale od tej decyzji właścicielowi wciąż przysługuje odwołanie.

Pozwolenie na budowę muzeum, jest pierwszym prawomocnym jakie wydano w okolicach Pałacu Kultury i Nauki. Debata na ten temat trwa od 1989 roku. Pozwolenie osobiście podpisała prezydent Stolicy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Mamy podpisane pozwolenie na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad i ono jest już ostateczne – poinformowała prezydent Warszawy i dodała – To z pewnością jedna z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji kulturalnych w stolicy, kolejny ważny element w przestrzeni miasta. To jeden z naszych flagowych projektów, o ogromnym znaczeniu dla rozwoju Warszawy.

Jak poinformowała dyrektorka MSN Joanna Mytkowska, budowa potrwa 36 miesięcy. Otwarcie nowego gmachu planowane jest na 2021 rok.

Na Placu Defilad mają powstać dwa budynki ułożone w literę L. Muzeum znajdzie się bliżej Marszałkowskiej i będzie to prosta, jasna, niemal biała bryła. Wokół całego parteru znajdą się podcienie, a przez szklaną elewację będzie można zajrzeć do wnętrza budynku. Jak powiedział  Marcel Andino Velez z MSN, rozwiązanie ze szklaną elewacją wywodzi się z tymczasowej siedziby w pawilonie Emilia. Tam sprawdziło się znakomicie i pozwoliło otworzyć muzeum na miasto, na przechodniów.

Andino zapowiedział również, że parter budynku będzie ogólnodostępny. Ma się tam znaleźć mała galeria ze zmieniającymi się wystawami, oraz księgarnia.  Centralnym punktem parteru będzie główna klatka schodowa, która ma stanowić miejsce spotkań. Nią wchodzić się będzie na poziomy +1 i +2, gdzie znajdą się przestrzenie wystawowe i sale warsztatowe, dostępne za okazaniem biletu. Pracownicy MSN zapowiedzieli, że przygotują jeszcze jeden komplet wizualizacji i szczegółową prezentację ostatecznego projektu obu budynków. Będzie ona jednak gotowa dopiero po tym, jak wydane zostanie pozwolenie na budowę TR. Drugi budynek ma stanąć bliżej Pałacu Kultury. Będzie ciemniejszy, o nieco bardziej zróżnicowanej bryle.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej istnieje od  2005 roku. Jest współprowadzone przez resort kultury oraz miasto Warszawa. W związku z perypetiami związanymi z pozwoleniem na budowę, w maju 2012 r. władze Warszawy, na okres czterech lat wynajęły dawny pawilon meblowy Emilia na tymczasową siedzibę.

Kamil Janczarek

Fot: Wizualizacja projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa, pracownia Thomas Phifer and Partners. Widok z otwartym portalem TR Warszawa. Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Źródło: tvnwarszawa.tvn24.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*