Tytuł konferencji „Historia – Masa – Popkultura” jest nawiązaniem do dwudziestowiecznego hasła Awangardy Krakowskiej „Miasto – masa – maszyna”. Centralnym punktem konferencyjnej refleksji i debaty chcemy uczynić nowoczesność, masowość i ich związki z historią, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Europy Środkowej i Wschodniej. Zależy nam na nawiązaniu międzynarodowej oraz ogólnohumanistycznej debaty, w której udział wezmą nie tylko historycy, ale też przedstawiciele innych nauk społecznych i humanistycznych.
Interesują nas wzajemne zależności pomiędzy historią (polityczną, społeczno-gospodarczą, kulturową), a buntem, kontestacją, rewolucją, antysystemowością, populizmem, pragnieniem nowego świata. Swoiste splecenie rywalizujących narracji historycznych, nowoczesnych tożsamości i mód, sytuujące się pomiędzy jednostkową potrzebą należenia do wspólnoty, a dyktatem kapitalistycznych reguł popytu i podaży. Będziemy pytać o sposób w jaki historia i historyczność akumulują się i wpływają na popkulturę, zarówno na obszarach zapewniających rozrywkę, jak również tych budujących tożsamość, a czasem łączą się z aktywizmem politycznym.
Nurtuje nas pytanie o „umasowienie” historii, uczynienie jej bardziej dostępną i popularną wśród liczniejszej rzeszy odbiorców oraz towarzyszące temu konsekwencje. Dostrzegając manipulacje, gry tożsamościowe, a także ekonomiczne, polityczne i moralne frustracje jednostek i społeczeństw chcemy również zapytać o społeczną rolę historyka i jego odpowiedzialność.
Czekamy na zgłoszenia badaczy eksplorujących takie pola jak np.:
Historia w kulturze masowej a budowanie różnych tożsamości;
Profesjonalizacja metod i narzędzi współczesnych polityk historycznych;
„Produkt historyczny” – komercjalizacja historii i historyczności;
Historia w literaturze, w szczególności adresowanej do młodzieży, w grach komputerowych i kinematografii;
Treści i formy, możliwości i ograniczenia „nowych mediów elektronicznych”
Liczymy, że zgłoszenia będą zawierały propozycje referatów otwierających nowe pola analizy kultury, w szczególności współczesnej. Zapraszamy zarówno doświadczonych, jak i młodych naukowców (doktorantów), afiliowanych przy instytucjach akademickich, muzeach, ale również badaczy niezależnych.
Obrady toczyć się będą w języku polskim i angielskim.
Abstrakty wystąpień (w j. polskim lub angielskim, objętość ok. 300 słów) wraz z krótką notką biograficzną (instytucjonalna afiliacja, wykształcenie, pola zainteresowań, ew. publikacje – maks. 5-6 zdań, w przypadku doktorantów – nazwisko opiekuna naukowego) prosimy przesyłać do dnia 30 kwietnia 2017 na adres: [email protected]
Selekcji zgłoszeń pod kątem zgodności z tematem i profilem konferencji oraz poziomu naukowego dokona Rada Programowa Konferencji w składzie: Prof. dr hab. Krzysztof Zamorski, dr hab. Marta Kurkowska-Budzan, dr Jakub Muchowski oraz przedstawiciel Komitetu Organizacyjnego.
Artykuły na bazie wystąpień konferencyjnych, po stosownym procesie recenzyjnym zostaną opublikowane w wysoko punktowanych czasopismach naukowych: „Historyka. Studia metodologiczne”, „Rocznik Antropologii Historii”.
Terminy:
21 IV 2017 – zgłoszenia i nadsyłanie abstraktów
26 IV 2017 – ogłoszenie listy prelegentów
29 IV 2017 – ogłoszenie programu konferencji
12-13 V 2017 – konferencja (planowane rozpoczęcie w godzinach południowych)
Opłata konferencyjna wynosi 100 zł i pokrywa koszty organizacyjne (w tym materiały konferencyjne), nie obejmuje natomiast noclegu ani wyżywienia. Numer konta do wpłaty zostanie podany po ogłoszeniu listy prelegentów.