Na placu budowy w Kolonii archeolodzy odkryli rzymską bibliotekę. Jak się okazuje, jest to najstarsza tego typu budowla w całych Niemczech.
„Początkowo wydawało się nam, że mamy do czynienia z resztkami murów sali zgromadzeń publicznych”, mówił Marcus Trier dyrektor Muzeum Rzymsko-Germańskiego w Kolonii, jednocześnie kierownik działu ochrony zabytków w tym mieście. Okazało się, że jest to rzymska biblioteka, pochodząca prawdopodobnie z II wieku po Chrystusie. Mieści się ona na rynku (forum) i została zbudowana w latach 150-200. Jest tym samym pierwszą rzymską biblioteką w całych Niemczech, której istnienia można jednoznacznie dowieść.
Budynek, wysoki na 7-9 metrów zajmował obszar 200 metrów kwadratowych. Dwupiętrowa budowla mieściła nawet kilka tysięcy zwojów.
Początkowo archeolodzy nie przypuszczali, że fragmenty murów to pozostałości po bibliotece. Ich uwagę zwróciły jednak – głębokie na ok. 80 centymetrów – nisze w murach. Pełniły one taką samą funkcję jak te odkryte w innych rzymskich bibliotekach: Efezie, Rzymie czy Aleksandrii.
Archeolodzy domniemają, że w absydzie biblioteki znajdowała się rzeźba Minewry, która była rzymską boginią sztuki. Znalezisko ma ogromną wagę, albowiem dotychczas nie natrafiono na ślady innych bibliotek na terenie Niemiec (przypuszcza się, że takowe istniały w kilku miastach).
Do sprawy ustosunkował się Kościół ewangelicki. Zmieni on plany swojej budowy tak, aby mury mogły być dostępne dla turystów.
Źródła: rp.pl, lustro biblioteki.pl, booklips.pl
Fot.: fotografia poglądowa (wikimedia commons)
Wojciech Sobański