Najstarsza mapa 3D odnaleziona we Francji

W opinii badaczy kamień z rycinami może być najstarszą znaną w Europie trójwymiarową mapą terenu. Wyryte na niej wzory w duże mierze odpowiadają obszarowi zachodniej Bretanii.

Płyta liczy ponad 4 tys. lat. Ma wymiary 2 m x 1,5 m (5 stóp na 6,5 stopy). Po raz pierwszy odkryto ją w 1900 r. Jednakże światło dzienne ujrzała ponownie w 2014 r.

Skała, znana też jako płyta z Saint-Bélec, jest datowana na wczesną epokę brązu, między 1900 a 1650 r. p.n.e. Jej pierwotne odkrycie miało miejsce na cmentarzu w Finistère w zachodniej Bretanii. Dokonał tego Paul du Chatellier. Kolejne sto lat płyta przeleżała zapomniana w jego posiadłości, Château de Kernuz.

Analiza wyrytych na kamieniu śladów pozwoliła domniemywać, że może to być mapa. Wgłębienia według badaczy miały być odwzorowaniem doliny rzeki Odety. Zaś kolejne linie obrazowały sieć rzeczną na tym obszarze.

Wykorzystując technikę badań w wysokiej rozdzielczości oraz fotogrametrii potwierdzono, że ryciny na mapie w 80 proc. pokrywają się obszarem, który faktycznie otacza rzekę Odet.

– To prawdopodobnie najstarsza mapa zidentyfikowanego terytorium – powiedział dr Clément Nicolas z Bournemouth University, jeden z autorów badania.

Na całym świecie jest kilka takich map wykutych w kamieniu. Generalnie są to tylko interpretacje. Ale to pierwszy raz, kiedy mapa przedstawia obszar w określonej skali – dodał naukowiec.

Badacz zaznacza także, że mapa mogła stanowić potwierdzenie prawa własności do przedstawionego terytorium. Należącego do lokalnego władcy lub króla.

Znalezisko jest istotne również z uwagi na fakt, że pokazuje jaką wiedzą kartograficzną dysponowali przedstawiciele dawnych społeczeństw. 

Źródło: bbc.com,
Fot. DENIS GLIKSMAN

Marcin Marszałek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*