Analiza nasion roślin i owoców z domu biblijnego Goliata rzuca bezprecedensowe światło na filistyńskie praktyki rytualne i osobliwości życia ludzi.
Na terenie świątyni w dolnym mieście Gath, zespół z izraelskiego Uniwersytetu Bar-Ilan przeprowadził szczegółową analizę roślin używanych przez Filistynów. Przebadano nasiona roślin i owoców z domu biblijnego Goliata, co rzuca światło na filistyńskie praktyki rytualne.
Badanie „Plant-related Philistine ritual practices at biblical Gath”, autorami którego są Frumin, Aren M. , Maria Eniukhina, Amit Dagan i Ehud Weiss, zostało opublikowane w Scientific Reports.
Projekt badawczy
Badanie zostało przeprowadzone w ramach projektu Tell es-Safi/Gath. Projekt Tell es-Safi/Gath to projekt archeologiczny, którego członkowie zespołu badają dawne filistyńskie miasto Gath, uważane za miejsce narodzin biblijnego wojownika Goliata i położone między izraelskimi miastami Jerozolima i Ashkelon.
Podczas wykopalisk, które trwały ponad ćwierć wieku, zidentyfikowano dwie świątynie, położone nad brzegiem rzeki HaEla.
W celu poszerzenia wiedzy na temat kultury filistyńskiej, która funkcjonowała w epoce żelaza (ok. 1200–604 p.n.e.), postanowiono przeprowadzić szczegółową analizę mikrobotanicznego kompleksu roślin świątynnych.
Nasiona roślin i owoców z domu biblijnego Goliata. Rola roślin świątynnych w życiu Filistynów
W trakcie analizy mikrobotanicznego kompleksu roślin świątynnych naukowcy ujawnili pewne cechy ludzkiego życia.
W świątyniach znaleziono jedenaście gatunków związanych z żywnością, w tym zboża, rośliny strączkowe, owoce, rośliny oleiste, warzywa i przypraw Podstawowe ziarna reprezentują lokalną dietę….
Złocień wieńcowy (Glebionis coronaria) i wyka soczewicowata (Vicia ervilia) były wykorzystywane do celów medycznych.
Odkrycie krosien w świątyniach filistyńskich, co były powszechną cechą miejsc kultu na Morzu Egejskim, sugeruje wymianę kulturową i wpływy między tymi dwoma regionami. Hipotezę tę dodatkowo potwierdza użycie przez Filistynów Buglossoides incrassata — rośliny, która rosła tylko w Transjordanii i na górze Hermon.
Rośliny świątynne w kontekstach rytualnych
Profesor Ehud Weiss, dyrektor Laboratorium Archeobotaniki na Uniwersytecie Bar-Ilan i współautor badania, powiedział, że badając rośliny, których używali w kontekstach rytualnych, lepiej rozumiemy, w jaki sposób Filistyni postrzegali otaczający ich świat i wchodzili z nim w interakcje.
Jednym z najważniejszych odkryć jest identyfikacja najwcześniejszych znanych rytualnych zastosowań kilku roślin śródziemnomorskich, takich jak niepokalanek pospolity (Vitex agnus-castus), złocień wieńcowy (Glebionis coronaria) i lomelosia (Lomelosia argentea). Te szeroko rozpowszechnione rośliny śródziemnomorskie łączą Filistynów z kultowymi rytuałami, mitologią i akcesoriami związanymi z wczesnymi greckimi bóstwami, takimi jak Hera, Artemida, Demeter i Asklepios
– zauważył dr Suembikya Frumin, kierownik Laboratorium Archeobotaniki na Uniwersytecie Bar-Ilan i główny badacz.
Ponadto analiza nasion i owoców świątynnych dostarczyła cennych informacji na temat czasu rytuałów, znaczenia wczesnej wiosny dla rytuałów świątynnych oraz daty ostatecznego wykorzystania świątyń — i ich zniszczenia przez Chazaela — co miało miejsce późnym latem lub wczesną jesienią.
Sezonowość filistyńskich praktyk religijnych podkreśla ich głęboki związek ze światem przyrody i cyklami rolniczymi.
Dzięki dokładnym badaniom, ilościowej i jakościowej analizie rodzajów używanych roślin, pod względem tego, kiedy były zbierane, w jaki sposób były oferowane i ich potencjalne znaczenie symboliczne, naukowcy stworzyli jaśniejszy obraz filistyńskiego podejścia do duchowości.
Ponieważ istnieją powody, by zakładać wymianę wartości kulturowych między kilkoma kulturami, zrozumienie kultury filistyńskiej jest bardzo istotne dla analizy innych starożytnych kultów oraz dla studiowania historii kultury, kultu regionu i poza nim.
Źródła:
- Plant seed and fruit analysis from the biblical home of Goliath sheds unprecedented light on Philistine ritual practices, phys.org [dostęp: 27.02.2024].
- Suembikya Frumin i in., Plant-related Philistine ritual practices at biblical Gath, Scientific Reports, Nature [dostęp: 27.02.2024].
Fot. S. Frumin/Wikimedia Commons