News, który okazał się fake newsem z Wysp Wielkanocnych

Wyspa Wielkanocna, znana przede wszystkim z kamiennych posągów wielkich, podłużnych głów ludzkich (?) miała, co najmniej jeszcze jedną fantastyczną tajemnic. Tajemnicę, która niedawno okazała się po prostu jednym, wielkim falsyfikatem.

Wyspa Wielkanocna dotąd znana była z tajemniczego systemu pisma, przez miejscowych zwanego rongorongo. Co ciekawe mimo lat badań systemu tego nigdy nie rozszyfrowano. Do dziś zachowało się 25 artefaktów – głównie niewielkich drewnianych tabliczek, na których znajdują się wyryte symbole. Nie wiadomo jednak jak je odczytać. Inną tajemnicą Wyspy były dwa kolejne systemy zapisu, które naukowcy odkryli w trakcie żmudnych badań.

Niedawno jednak inni naukowcy dowiedli, że oba, później odkryte pisma były po prostu falsyfikatem tworzonym na potrzeby marketingu Wyspy, dla turystów i dla ich pieniędzy.

Afera, jeśli tak można ją nazwać, z fake newsami z Wyspy Rapa Nui na pewno położy się cieniem na PR Wyspy i pewne jest, iż jej mieszkańcy będą teraz musieli zrobić wiele, by na nowo zaskarbić sobie zaufanie turystów.

Żródło: naukawpolsce.pap.pl
Fot. Wikimedia Commons

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*