23 sierpnia – Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu

Podziel się symbolicznym znakiem pamięci!

Europejska Sieci Pamięć i Solidarność kontynuuje rozpoczętą w zeszłym roku akcję, której celem jest utrwalenie w świadomości Europejczyków daty 23 sierpnia jako symbolu pamięci o ofiarach reżimów totalitarnych XX wieku – brunatnego i czerwonego. Ważnym elementem tego przedsięwzięcia jest zaprojektowany specjalnie na tę okazję znaczek „Remember. August 23”. Każdy, kto chciałby go otrzymać, może złożyć zamówienie lub pobrać jego elektroniczną wersję na stronie internetowej www.enrs.eu/august23. Organizatorzy akcji zachęcają do udostępniania i dzielenia się tym symbolicznym znakiem pamięci. Uroczyste obchody Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu odbędą się w tym roku na Łotwie.

August23_baner_PLZnaczek z czarną wstążką umieszczony został na tle dziesięciu różnych fotografii przedstawiających portrety identyfikacyjne więźniów obozów koncentracyjnych, obozów zagłady, sowieckich gułagów oraz stalinowskich więzień. Całość tworzy symboliczny, wyrazisty i przejmujący wizualny dokument zbrodni.

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu został proklamowany przez Parlament Europejski 23 września 2008 roku. Jego celem jest upamiętnienie ofiar masowych deportacji i eksterminacji, a także zakorzenienie demokracji oraz wzmocnienie pokoju i stabilizacji w Europie. Uroczyste obchody tego dnia zostały po raz pierwszy zorganizowane w 2011 w Warszawie, pod patronatem polskiej Prezydencji. Podpisano wówczas „Deklarację Warszawską”, której Sygnatariusze zwrócili uwagę na konieczność podtrzymywania w pamięci Europejczyków zbrodniczych konsekwencji działań reżimów totalitarnych i wezwali Unię Europejską do badania i gromadzenia dokumentacji związanej ze zbrodniami popełnionymi przez te reżimy. W kolejnych latach uroczystości odbywały się na Węgrzech i Litwie. W tym roku Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu obchodzony jest w Rydze.

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Członkami Sieci są: Niemcy, Polska, Słowacja, Węgry i Rumunia, a w jej gremiach doradczych zasiadają ponadto przedstawiciele Austrii, Czech i Łotwy. www.enrs.eu
banner-500-350B

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*