Niecodzienne odkrycie na kaliskim rynku

Podczas prac archeologicznych na starym rynku w Kaliszu dokonano niecodziennego odkrycia. Natrafiono na pozostałości infrastruktury miejskiej pochodzące z XVIII wieku– wodociąg, rynsztok oraz zbiornik przeciwpożarowy na wodę. Niezwykłość znaleziska cechuje przede wszystkim to, że odkryte urządzenia miejskie nie figurowały jak dotychczas na żadnych mapach.

Prace archeologiczne na terenie Głównego Rynku w Kaliszu rozpoczęły się w kwietniu b. r. Archeolodzy wstępnie zakładali, że natrafią prawdopodobnie na wykopy z okresu I wojny światowej, tymczasem oczom badaczy ukazały się pozostałości infrastruktury miejskiej datowane na XVIII wiek. Pierwszym znaleziskiem był wodociąg posadowiony na głębokości 4,5 metra pod powierzchnią gruntu, konstrukcją nawiązujący do późnośredniowiecznych wodociągów odkrytych na terenie Wrocławia czy Krakowa. Co ciekawe wodociągi odkryte na terenie Kalisza wcześniej, datowane na wiek XVI, lokowane były znacznie płycej bo na głębokości zaledwie 1,5 metra pod powierzchnią gruntu. Odkryty wodociąg składa się z kawałków dębowych pni, wydrążonych w kształcie litery U, przykrytych drewnianą belką i uszczelnionych gliną. Kolejnym znaleziskiem był  drewniany rynsztok z korytem w kształcie litery V, zlokalizowany na głębokości około 2 metrów pod powierzchnią gruntu. Trzeci ze znalezionych obiektów początkowo został uznany przez archeologów za studnię.  Jednak po dokładniejszej analizie zakwalifikowany został jako zbiornik na wodę do celów przeciwpożarowych lub jako poidło do mycia. Przemawiał za tym przede wszystkim fakt, iż obiekt ten nie posiadał dna i żadnych konstrukcji wewnętrznych.  Cembrowina zbiornika wykonana została z ręcznie robionych cegieł, bez użycia zaprawy, a z zewnątrz obłożona została kamieniami, wymieszanymi z glinianą zaprawą.

Prace archeologiczne związane z tym niecodziennym znaleziskiem nie dobiegły jeszcze końca ale już dziś wiadomo, że decyzją władz miejskich Kalisza zostanie ono zachowane i wyeksponowane do celów turystycznych,  między innymi dlatego żeby podkreślić fakt, że stanowi ono jeden z elementów dokonywanej rewitalizacji Głównego Rynku.

Źródło:  naukawpolsce.pap.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*