Drastyczne rytuały starożytnej ludności w Andach. Znaleziono dowody

Odnalezione szkielety z XIII wieku p.n.e. do VI w. p.n.e. mają obrażenia. Badacze twierdzą, że jest to jeden z pierwszych dowodów na to, że podczas rytuałów dochodziło do użycia przemocy.

Naukowcy odkryli szczątki 104 ludzi, z czego siedem z nich miało znaczące obrażenia fizyczne tj. złamania czaszki, złamania na twarzy i kończynach oraz zwichnięte stawy kolanowe. Osoby te były wielokrotnie atakowane, lecz nie używano do tego ostrych narzędzi. Istnieją jednak dowody na to, że złamane kości były uleczone.

Starożytne zapisy wskazują na to, że elity walczyły między sobą, powiedział Yui Seki, szef wspólnego badawczego zespołu z Japonii i Peru oraz zastępca dyrektora Narodowego Muzeum Etnologii w prefekturze Osaka.

Te elity, tak jak wyrocznie, mogły wielokrotnie uczestniczyć w walce, rzucając w siebie nawzajem kamieniami, przypuszczał Seki.

Nagaoka podkreślił, że znaczenie tych ustaleń były istotne, że pojawiła się możliwość zbadania aspektów samego życia, starzenia się, chorób i śmierci starożytnej ludności Andów.

Źródło: asahi.com

Emilia Ostapowicz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*