Jak słodki ziemniak podbił świat? Nowe badania

Słodkie ziemniaki to jedna z najpopularniejszych jadalnych roślin na świecie. W Ameryce Środkowej i Południowej była znana już od wieków, jednak Europa poznała ją dopiero w chwili przybycia z Kolumbem na Karaiby.

Po odkryciu słodkich ziemniaków przez ekspedycję Kolumba, kolejny natrafił na nie kapitan Cook ponad 4000 mil morskich od Karaibów – na wyspach polinezyjskich.

Tak znaczne rozprzestrzenienie się roślin zrodziło wśród naukowców wiele pytań. Jednym z podstawowych było pochodzenie słodkich ziemniaków: czy wszystkie pochodzą od wspólnego dzikiego przodka, który jednocześnie rozwinął się w jadalną formę zarówno w Ameryce jak i na Polinezji? Czy też został wyhodowany na Karaibach, skąd został przez podróżników przeniesiony na liczne wyspy Pacyfiku?

Ogłoszone w Current Biology wyniki obszernych badań DNA ziemniaka wykazały, że człowiek nie miał nic wspólnego z rozprzestrzenieniem się tego warzywa po świecie. Jest to dowód obalający obowiązującą dotąd hipotezę mówiąca o rozpowszechnieniu w świecie batatów przez kolonistów, gdyż okazuje się, że słodkie ziemniaki występowały na wyspach Pacyfiku na długo przed przybyciem tam europejskich kolonistów.

Źródło: mobile.nytimes.com

Łukasz Nowok

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*