Niesamowita aukcja dobiegła końca! Sprzedano trzewik Marii Antoniny za 43 tys. euro

Za ponad 43 tysiące sprzedano trzewik należący przed wiekami do Marii Antoniny. Dom aukcyjny Osenat uzyskał za niego aż cztery razy więcej niż z początku liczył!

Wspaniały trzewik Marii Antoniny Habsburg został sprzedany w domu aukcyjnym Osenat za 43 750 euro. Zainteresowanie zakupem musiało być spore, gdyż sprzedano przedmiot za aż czterokrotnie wyższą cenę!

Nie dziwnym jest fakt, że ten cenny pantofelek był tak drogi. Po za niezaprzeczalną wartością historyczną zachował się w wyśmienitym stanie. Miejscami tylko jedwabne części noszą oznaki upływu czasu.

Ponadto trzewik posiada elementy z koźlęcej skóry. Z przodu znajdują się cztery drapowane wstążeczki. Bucik byłbym odpowiedni na stopę o około 22 centymetrowej długości. Całość oparta jest na 4,7 centymetrowym obcasie. Na samym obcasie widnieje napis: Soulier de Marie-Antoinette donné à M. de Voisey.

Po rewolucji francuskiej i ścięciu Marii Antoniny bucik trafił do Marie-Emilie Leschevin de Prévoisin (1762-1816). Dlaczego do tej pani? Otóż była ona bliską przyjaciółką Madame Campan (Jeanne Louise Henriette Campan) – dwórki Marii Antoniny.

Maria Antonina to mityczna postać, która do tej pory wzbudza zainteresowanie na całym świecie. Bucik jest rzadkim i bardzo delikatnym obiektem. Czas działa na niekorzyść wszelkich przedmiotów wykonanych z tkanin, dlatego nabywca trzewika będzie musiał o niego zadbać. Najlepszą rzeczą, jaką może zrobić, wydaje się umieszczenie go w specjalnej gablotce – zaznaczył Jean-Christophe Chataignier z domu aukcyjnego Osenat.

Źródło:  kopalniawiedzy.pl

Fot. Wikimedia Commons

Maciej Polak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*