Zespół genealogów stworzył największe dotychczas znane drzewo genealogiczne na świecie, znajdując połączenia między 13 milionami ludzi – więcej niż liczy populacja Kuby.
Naukowcy przeanalizowali 86 milionów profili ludzi na publicznej stronie internetowej poświęconej genealogii – Geni.com. Interesowało ich to w jaki sposób migracje ludzi i wybory dotyczące małżeństw zmieniały się na przestrzeni ostatnich 500 lat. „Dzięki ciężkiej pracy wielu genealogów, którzy byli ciekawi ich własnej historii rodzinnej, zgromadziliśmy ogromne drzewo genealogiczne – i bum – wymyśliliśmy coś wyjątkowego” – powiedział starszy autor badań, Yaniv Erlich, informatyk z Columbia University. Po pobraniu 86 milionów profili naukowcy wykorzystali matematyczną teorię graficzną do zorganizowania i podwójnego sprawdzenia dokładności informacji. Oprócz mniejszych drzew genealogicznych zgromadzili gigantyczne drzewo składające się z 13 milionów ludzi, połączonych pochodzeniem i małżeństwem, obejmujące średnio 11 pokoleń. Jeśli dane sięgnęły 65 pokoleń, naukowcy mogli zidentyfikować wspólnego przodka grupy i ukończyć drzewo. Drzewo jest „według mojej wiedzy, jak dotąd największym zespołem rodzin”, powiedział Mark Stoneking, profesor antropologii biologicznej w Instytucie Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku, który nie był zaangażowany w badania. Badanie to pokazuje „moc wykorzystywania osobistych danych przodków do otrzymywania różnego rodzaju informacji, o których nikt wcześniej nie myślał” – dodał Stoneking. Nowo utworzone drzewo genealogiczne pokazuje, że wraz z upływem czasu, podobnie jak odległość, którą przebywali ludzie, znajdowali partnera małżeńskiego. Przed 1750 rokiem większość ludzi w Stanach Zjednoczonych wyszła za mąż za kogoś, kto mieszkał w odległości 6 mil (10 kilometrów) od własnego miejsca urodzenia. Ale już 200 lat później ludzie urodzeni w 1950 r. mieli tendencję do podróżowania dalej, by znaleźć idealną osobę – średnio wiążąc węzeł z kimś, kto mieszkał około 100 kilometrów od miejsca urodzenia obu małżonków, odkryli naukowcy. „Trudno było znaleźć miłość swojego życia”- żartował Erlich. Co więcej, w latach 1650 – 1850 powszechne było, że czwórka kuzynów wychodziła za mąż.
Drzewo genealogiczne o wielkości 13 milionów osób jest już dostępne do badań akademickich na stronie internetowej FamiLinx.org, stworzonej przez Erlicha i jego współpracowników.
Źródła: livescience.com; iflscience.com
Zenon Purta