Niesamowite odkrycie polskich archeologów w Jordanii

Polscy archeolodzy znów mogą pochwalić się swoimi odkryciami na arenie międzynarodowej. Dzięki geofizycznym badaniom udało im się odkryć na terenie stanowiska archeologicznego Sara mury sprzed wielu lat.

Na przedmieściach Ammanu, stolicy Jordanii, prace archeologiczne prowadzone są od niedawna. Stanowisko archeologiczne nazwane Khirbat es-Sar, mieści się po zachodniej części przedmieść Ammanu. Do tej pory nikt nie prowadził tam badań archeologicznych, a miejsce to było jedynie wspominane przez podróżników z XIX wieku.

Obecnie badania prowadzone są na wstępnym etapie, mającym na celu rozpoznanie. Dzięki najnowszym technologiom i badaniom geofizycznym, a także przy wykorzystaniu aparatury pomiarowej, udało się ustalić istnienie murów osady istniejącej w VII wieku p.n.e. Dzięki badaniom geofizycznym odkryliśmy pod powierzchnią ziemi wiele murów, składających się na kilka lub nawet kilkanaście różnych budowli. Oczywiście bez przeprowadzenia wykopalisk określenie ich funkcji i wieku nie będzie możliwe – powiedziała kierownicza projektu, prof. Jolanta Młynarczyk z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Nie ma wątpliwości, że był to kompleks świątynny. Był absolutnie unikatowy przez sam fakt połączenia w całość dwóch budowli z różnych okresów – powiedziała. Wielką niewiadomą pozostaje tożsamość czczonego tam bóstwa, na którą przyszłe znaleziska mogą rzucić światło. Wiemy, że jednym z bogów czczonych w tym rejonie Jordanii był Belfegor, czyli Baal z Fogor, identyfikowany w okresie grecko-rzymskim z jedną z postaci greckiego Zeusa – dodaje badaczka.

Zlokalizowane mury to według badaczy kompleks świątynny, funkcjonujący prawdopodobnie od VII-VI w. p.n.e. do III w. n.e. Praca archeologów dopiero się rozpoczęła, stoi przed nimi wiele niewiadomych. Zdaniem prof. Młynarczyk, osada ta może być jedną z wymienionych w Biblii.

Źródło: PAP

Fot.: fotografia poglądowa (wikimedia commons)

Marcin Cybulski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*