Wrak fenickiej jednostki handlowej sprzed 2700 lat zostanie wydobyty

Wrak fenickiej jednostki handlowej Mazarrón II spoczywającej na dnie morza nieopodal Murcji (południowo – wschodnia Hiszpania) zostanie wydobyty na powierzchnie. Artefakt ten pochodzi z VII w. p.n.e.

Wszystko to w trosce o bezpieczeństwo tego starożytnego obiektu, który liczy sobie ponad 2700 lat. Po wydobyciu na dno i zabezpieczeniu wrak zostanie integralna częścią ekspozycji Muzeum w Kartagenie.

Mazarrón II mierzy 8 m długości. Odkryto go w 1994 roku. Obiekt ten przez dwa lata był ściśle monitorowany przez Ministerstwo Kultury i Sportu. Za pośrednictwem Generalnej Dyrekcji Sztuk Pięknych instytucja ta dała zielone światło na to, by móc wydobyć i przeprowadzić konserwacje zabytku. 

Fenicka jednostka handlowa pochodzi z VII w. p.n.e. Znajduje się na dnie morskim nieopodal Murcji na głębokości 3 metrów.

Po odkryciu i zbadaniu artefakt został odpowiednio zabezpieczony specjalna metalowa konstrukcja jako ochrona przed pływami i niszczycielska silą natury.

Specjaliści oraz eksperci opowiedzieli się za wydobyciem, konserwacja a także zabezpieczeniem wraku jak i wpisaniem go na listę eksponatów muzealnych.

W tym roku planowanych jest wiele międzynarodowych konferencji , które pozwolą na opracowanie jak najlepszych wariantów wydobycia, konserwacji czy restauracji obiektu bądź tez późniejszego odsłonięcia i udostępnienia dla zwiedzających.

Źródło: divers24.pl            

Fot. J.A. MOYA (MUSEO NACIONAL ARQUEOLOGÍA SUBACUÁTICA)                                                                             

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*