Niezwykłe znalezisko w Tczewie. Zdobiona obręcz sprzed 2700 lat!

Pan Mirosław Wójcik podczas spaceru w okolicach Tczewa znalazł niezwykły przedmiot – ozdobną obręcz z brązu pokrytą patyną. Po konsultacji z miłośnikami historii Tczewa przekazał znalezisko lokalnym archeologom. Wiek przedmiotu oszacowana na ok. 2700 lat!

Interesuję się fotografią – opowiadał pan Mirosław podczas konferencji w Fabryce Sztuk. – Podczas jednej z wypraw z aparatem, w pobliżu Koźlin zauważyłem fragment przedmiotu wystający z pola. Kiedy go wygrzebałem ze zdziwieniem stwierdziłem, że jest to zdobiona obręcz przypominająca naszyjnik. Myślałem, że został wykonany w średniowieczu, dlatego jestem zaskoczony, że ten artefakt jest tak stary.

Takie ozdoby były produkowane na Pomorzu w okresie 7–5 wieku p.n.e. – wyjaśniła w rozmowie z gazetą archeolog dr Katarzyna Ślusarska z UG. – Jest to fragment napierśnika pomorskiego, który mógł się składać z kilkunastu takich pierścieni.

Wojewódzki Konserwator zabytków przekazał przedmiot do konserwacji i na dalsze badania metaloznawcze. Zajmie się tym Instytut Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Źródło: tczewska.pl

Red. A. Grochowicz

Zdj. Wikimedia Commons

One Comment

  1. A gdzie fotka przedmiotu?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*