Poszukiwanie szczątków „Hubala” – rozpoczęto wykopaliska

Rozpoczęły się wykopaliska na cmentarzu parafialnym w Inowłodzu, mające na celu zlokalizowanie szczątków majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

Hubal był jednym z żołnierzy, którzy po klęsce kampanii wrześniowej nie złożył broni, a jego oddział nadal walczył z okupantem. Hubal zginął w kwietniu 1940 roku pod wsią Anielin. Po wystawieniu zwłok majora na widok publiczny, Niemcy pochowali ciało w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego.

Organizatorem sobotnich prac była Fundacja „Honor, Ojczyzna” im. Majora Władysława Raginisa, na podstawie zezwolenia Wojewody Łódzkiego z dnia 23 lutego 2016 r. nr BW-II.5231.4.2016., a prace zostały wykonane przez członków Stowarzyszenia „Wizna 1939”; dużego wsparcia udzielił nam Szymon Tomaszewski,  od lat współpracujący z programem „Było… nie minęło”.

Poszukiwania szczątków Henryka Dobrzańskiego trwają od kilku lat. Historycy wciąż docierają do nowych faktów i nowych miejsc. Na cmentarz w Inowłodzu nakierował naukowców lekarz z Łodzi – Marek Kowalski, którego dziadek w tajemnicy przed wszystkimi pochował ciało oficera w rodzinnym grobowcu. Po kilku latach ciało zostało przeniesione w inne miejsce, którego również nie zdradzono. Dopiero niedawno rodzina Kowalskich zdecydowała się ujawnić miejsce pochówku.

Po kilku godzinach prac wykopaliskowych odnaleziono fragment czaszki, który został przekazany do laboratorium w celu wykonania badań DNA, które pozwolą ustalić, czy rzeczywiście odnaleziono szczątki Henryka Dobrzańskiego.

Źródło: lodz.tvp.pl

Red. A. Grochowicz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*