Nowe badania na temat dotarcia wikingów do Kanady

Odkrycie Ameryki przez wikingów na długo przed Kolumbem jest sprawą oczywistą, ale czy dotarcie do wybrzeży Ameryki było zaplanowaną ekspedycją czy dziełem przypadku?

Jak mogło dojść do przybycia wikingów do Kanady? Tłumaczą to najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu Eötvösa Loránda w Budapeszcie, których wyniki zostały opublikowane w kwietniowym numerze Royal Society Open Science.

Naukowcy skupili się na zbadaniu skuteczności kamieni słonecznych, których nordyccy żeglarze używali do nawigacji. Dzięki ich pomocy żeglarze mogli określić położenie słońca w pochmurne dni, które występują stosunkowo często na Oceanie Atlantyckim. Badania wykazały, że żeglarze próbujący dotrzeć do Grenlandii musieli korzystać z kamienia i korygować kurs co trzy godziny lub częściej, natomiast ci, którzy robili to rzadziej mogli doprowadzić do sytuacji, w której omijali Grenlandię i obierali kurs do wybrzeży Kanady. Przeprowadzone w celu sprawdzenia tezy symulacje komputerowe uwzględniły zarówno zmiany pogody, jak i pór roku. Wszystko wskazuje zatem na fakt, iż dotarcie do wybrzeży dzisiejszego Labradoru i Nowej Fundlandii w Kanadzie nie było planowaną ekspedycją a dziełem przypadku, spowodowanego zbyt rzadkim sprawdzaniem położenia słońca.

Źródło: livescience.com

Fot.: Wikimedia Commons (fotografia poglądowa)

Łukasz Nowok

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*