Nieszczęśliwy upadek, niespodziewane znalezisko. W gminie Rojewo odnaleziono monety z XVII wieku

W Starej Wsi w powiecie inowrocławskim Bogusław Rumiński podczas rowerowej wycieczki na grzyby przypadkowo odnalazł srebrne monety z XVII wieku. Pokaźne znalezisko 66 monet dołączy do zbiorów Muzeum Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Końcem października Bogusław Rymiński udał się na rowerową wycieczkę na grzyby. Niestety wywrócił się na wyboistej drodze. Jednak jego oczom ukazało się niezwykle ciekawe znalezisko. Z ziemi wygarnął bowiem 66 sztuk monet z XVII wieku.

Następnego dnia zgodnie z prawem szczęśliwy znalazca poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu z delegaturą w Bydgoszczy. Pracownik tego urzędu odnalazł kolejne siedem monet, a badania archeologiczne ujawniły następne 13 monet.

W większości przeważają tzw. „szóstaki” – sześciogroszówki, a także „orty” – osiemnastogroszówki. Monety pochodzą z okresu lat 1657-1667, czyli z czasów panowania Jana II Kazimierza. Ustalono też, że zostały one zakopane właśnie w tamtym okresie.

Po dokonaniu konserwacji, monety dołączą do zbiorów Muzeum Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Dla znalazcy za odnalezienie monet i wzorowe obywatelskie zachowanie urzędnicy chcą przyznać nagrodę, ale zgodę wydać musi minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Źródło: bydgoszcz.tvp.pl

Fot. Wikimedia Commons – zdjęcie poglądowe

Maciej Polak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*