Nowe wskazówki dotyczące wpływu genów neandertalczyków na zdrowie homo sapiens

Materiał genetyczny znaleziony u kobiety mieszkającej w Chorwacji pokazuje, jaki wpływ na nasze zdrowie mają prahistoryczni „kuzyni” homo sapiens – homo neandertalensis.

Silne zapalenie stawów lub uczulenie na niektóre rośliny może być spowodowane złymi genami człowieka. Prawdopodobnie w DNA takiego człowieka jest cząstka genu neandertalczyków. Naukowcy ogłosili przed kilkoma dniami nową sekwencję genomu neandertalczyka. Badania były możliwe dzięki znalezionym szczątkom neandertalczyka sprzed 52 000 lat. Dzięki tym badaniom naukowcy mogą zauważyć, jak takie geny mogą wpływać na dzisiejszy wygląd i schorzenia ludzi, którzy mają geny neandertalczyka.

Według wyników badań opublikowanych w piśmie „Science” elementy DNA neandertalczyków są odpowiedzialne za uszkodzenie DNA dzisiejszych ludzi pochodzenia euroazjatyckiego w skali od 1,8 do 2,6 %. Taki szacunek jest wyższy, niż poprzednie badania, które wyniosły od 1,5 do 2,1 %. Co to oznacza? To, iż w prehistorii gatunek homo sapiens wymieszał się z gatunkiem homo neanderthalensis (częściowo przyczyniając się do wymarcia neandertalczyków) i w dzisiejszych czasach widać, jak nasze genomy kolidują z materiałem genetycznym neandertalczyków. Powoduje to między innymi wady układu mechanicznego człowieka (zapalenia stawów).

Jednak naukowcy zaznaczają, że nie możemy obwiniać każdej nieprawidłowości w naszym organizmie za pozostałości pochodzących od wymarłego gatunku „kuzynów” człowieka. Tak, jak zaznaczyło pismo „Science”, według badań to maksymalnie 2,6 % nieprawidłowości u mieszkańców Europy i Azji.

Neandertalczyk to wymarły przedstawiciel rodzaju „Homo” (człowiekowate). Według niektórych naukowców neandertalczyk to podgatunek człowieka rozumnego, zaś inni uważają ich za osobny gatunek. Neandertalczyk był mocniej zbudowany od człowieka rozumnego. Naukowcy określili, iż neandertalczyk posiadał jasne oczy i blond włosy. Do dziś takie cechy wyglądu posiada znaczna populacja Europy (typowy wygląd Szweda).

Źródło: news.nationalgeographic.com

Fot.: domena publiczna

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*