Nowy, lepszy świat?

Nie takie były nasze plany na lata 20. XXI wieku? Prawda? Jeszcze kilka lat temu nikt z ludzi nie był w stanie przewidzieć, że trzecia dekada obecnego stulecia będzie tak wyglądać. Rok temu prawie spłonęła Australia, wybuchła III wojna światowa i świat zatrzymał się w starciu z pandemią Covid 19. A w tym roku jest  jeszcze gorzej. Chyba nie tak miał wyglądać nasz nowy, lepszy świat.

A wymieniłem tylko kilka wydarzeń z początkowych miesięcy tamtego roku. Od kwietnia wcale nie było gorzej. Zarówno na świecie, w Europie, jak i w naszym kraju. Wszyscy chyba pamiętamy jakim problemom stawialiśmy czoła w 2020. A w tym roku?

Czy jest lepiej? Chyba nie. Choć pewnie wielu z nas miało nadzieję na lepsze czasy, one nie nadeszły.

Właśnie na naszych oczach coraz częściej mówi się o kolejnym potencjalnym wybuchu III wojny światowej. Po za tym przecież na świecie ciągle trwa chaos, a kolejne fale pandemii i to w jaki sposób radzą sobie z nią (albo raczej nie umieją poradzić) rządy światowe, tylko pogarsza sytuację. Nic dziwnego, że w odniesieniu do naszej rzeczywistości António Guterres, sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych powiedział, że „świat pogrążył się w chaosie”. Nic dodać, nic ująć. Kto jak kto, ale szef największej politycznej organizacji międzynarodowej nie może się mylić w takiej kwestii.

Skąd, więc tytuł? Nowy, lepszy świat?

Czyż nie tego spodziewała się większość z nas choćby obserwując rozwój nauki i technologii jeszcze kilkanaście lat temu? Nieważne jak bardzo będziemy zaprzeczać, najprawdopodobniej właśnie tak było, czego dowodem są tysiące prognoz tworzonych jeszcze na początku tego stulecia. I popatrzcie co po raz kolejny stało się z ludzkimi przewidywaniami!

A co mamy? Stary, kiepski świat, w którym każdego dnia egzystujemy i narzekamy na los! A wielu z nas zauważa jeszcze, że z dnia na dzień jest coraz gorzej.

Dokąd, więc zmierza to wszystko? Ani ja, ani żaden inny człowiek nie da Wam na to pytanie pełnej odpowiedzi. Choć dużo w tej kwestii może nauczyć nas historia. Musimy tylko być gotowi się z niej uczyć. Bo może i ona nie powtarza się wprost, ale cyklicznie rymuje!

A nadzieja na nowy, lepszy świat nadal może być realna!

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*