1400-letni grobowiec w Chinach z ciekawymi malowidłami

Archeolodzy znaleźli w Chinach 1400-letni grobowiec. Grobowiec jest pełen fantastycznych obrazków takich, jak niebieski potwór, skrzydlaty koń i nagie bóstwo znane jako mistrz wiatru.

Malowidła z tego grobowca mają zróżnicowane motywy i bogate konotacje, których niewiele można znaleźć w innych grobowcach z tego samego okresu – podali archeolodzy w niedawno opublikowanym artykule w czasopiśmie „Chinese Archaelogy”. Znaczenie niektórych wyobrażeń nie jest w pełni zrozumiane. Archeolodzy nie spekulują dlaczego mistrz wiatru jest niemal nagi czy niebieskiego, podobnego do potworów stworzenia.

Po raz pierwszy dowiedziano się o grobowcu w 2013 roku. Zespół z Instytutu Archeologii w Shaanxi wykopał owy grobowiec, który mieści się we współczesnym mieście Xinzhou, w latach 2013 i 2014. Archeolodzy stwierdzili, że komora grobowca została poważnie rozbita, a ciała z grobowców zginęło, pozostało tylko kilka fragmentów trumny. Jednak zespół odkrył, że fragmenty pewne korytarza nie zostały okradzione, a wiele artefaktów, a także wiele dobrze zachowanych malowideł, pozostało nietknięte.

Malowidła, którymi zajmuje się zespół, to nie tylko fantastyczne mityczne obrazy, lecz także bardziej ugruntowane sceny, takie jak ludzie z końmi, polowania i praca. Tematy dotyczące wznoszenia się do nieba, konny handel, polowanie, wielka brama i bogate stroje kostiumów są cennymi informacjami na temat życia społecznego, historii, kultury i praktyk wojskowych – napisali archeolodzy.

W ostatnim czasie archeolodzy zanotowali znaczący wzrost rabunków starożytnych grobowców. Aby oprzeć się przykładzie: w 2015 roku archeolodzy odnotowali znalezienie szczątków planszy i 14-stronnej matrycy w 2300-letnim grobowcu, podczas gdy w 2013 roku policja znalazła 1500-letni grobowiec tuż przed złodziejami, którzy kończyli właśnie kraść jego malowidła.

Urzędnicy i archeologowie z Chin często znajdują się w sytuacji „wyścigu z czasem”, aby odkryć i wykopać starożytne grobowce zanim złodzieje zabiorą artefakty i sprzedadzą je na rynku antyków. Odbyło się także wiele akcji, aby spróbować odzyskać skradzione artefakty. W 2015 roku agencja informacyjna Xinhua poinformowała, że ​​jedna akcja poskutkowała odzyskaniem ponad 1100 artefaktów i aresztowaniem ponad 170 osób, które miały uczestniczyć w grabieży starożytnych grobowców.

Archeologowie, którzy niedawno odkryli 1 400-letni grobowiec w Xinzhou, zgłosili swoje odkrycia w języku chińskim w roku 2015 w dzienniku Kaogu. To sprawozdanie zostało przetłumaczone na język angielski i zostało niedawno opublikowane w czasopiśmie „Chinese Archaelogy”.

Fot.: Xinzhou (źródło: Wikimedia Commons)
Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*