Turecka policja odzyskała ponad 26 tys. zrabowanych starożytnych posągów i monet

Dzięki działaniom tureckiej policji udało się przejąć z rąk przemytników tysiące zrabowanych artefaktów i dzieł sztuki, monet i posągów pochodzących z cywilizacji Anatolii, Greków i Egipcjan. Była to największa tego typu operacja w dziejach współczesnej Turcji.

Wśród odzyskanych przedmiotów znalazła się wykonana ze złota korona królowej z inskrypcją poświęconą greckiemu bogu Heliosowi, popiersie dedykowane Aleksandowi Wielkiemu z okazji podboju Indii oraz posąg bogini z okresu hetyckiego sprzed 3000 lat. Łącznie odzyskano 26 456 artefaktów, w tym statuetki pochodzące z Egiptu i fiolki z łezkami typu fenickiego. Odzyskane artefakty są cenniejsze niż artefakty znajdujące się w zbiorach średniej wielkości muzeum – stwierdziła stambulska policja.

W ramach „Operacji Zeus” turecka policja przez trzy miesiące śledziła krąg przemytników, który wywoził zrabowane wcześniej artefakty za granicę i sprzedawał je zagranicznym muzeom i kolekcjonerom za miliony dolarów. W kilku różnych tureckich prowincjach do sprawy łącznie zatrzymano 13 osób wchodzących w skład szajki przemytników. Część z nich została złapana na gorącym uczynku podczas usiłowania sprzedaży artefaktów.

Źródło: in.reuters.com

Fot.: fotografia poglądowa (domena publiczna)

Zenon Purta 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*