Odkryto 2 000-letnie miasto

W Uzbekistanie odkryto 2 000-letnie miasto. Odkrycie jest wynikiem  badań prowadzonych przez narodową instytucję archeologiczną Chin.

W wyniku dwuletnich prac wykopaliskowych prowadzonych przez Instytut Archeologii Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (CASS) oraz Instytut Archeologii Uzbekistanu odkryto starożytne miasto. Znajduje się ono na Ming-Tepe w dolinie Ferghana. Ming Tepe było ważnym miastem związanym z Królestwem Dayuan.

Xi Jinping wspomniał o tym w swoim artykule opublikowanym w mediach lokalnych podczas wizyty w Uzbekistanie i powiedział: Chińska Administracja Dziedzictwa Kulturowego, CASS i Chiński Uniwersytet Południowo-Wschodni w znaczący sposób przyczyniają się do odkrywania historycznych obszarów Jedwabnego Szlaku, aktywnie uczestnicząc we wspólnych pracach archeologicznych prowadzonych z Uzbekistanem.

Grupa archeologów zbadała także grobowiec i miejsce pracy rzemieślnika. Dowodzą one, że Ming-Tepe był obszarem osadniczym. W świetle ustaleń uważa się, że był tymczasowym miejscem dla plemion nomadów. W 2011 r. Instytut Archeologii Uzbekistanu i CASS podpisali umowę na prowadzenie prac wykopaliskowych w tej kwestii. Projekt Ming-Tepe to pierwsze badania prowadzone za granicą przez narodową instytucję archeologiczną Chin.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*