Pozostałości piramidy sprzed ok. 3700 lat, z okresu panowania XIII dynastii, zostały odnalezione przez egipskich archeologów.
3 kwietnia br. dr Mahmoud Afifi poinformował, że znaleziono pozostałości piramidy z II tysiąclecia p.n.e. i znajdują się one na północ od Łamanej Piramidy Snofru w nekropolii Dahszur. Zachowały się wewnętrzna konstrukcja piramidy i korytarze. Nieodsłonięte pozostałości stanowią część wewnętrznej struktury, złożonej z korytarza wiodącego do […] sali, która z kolei prowadzi do południowej rampy i komory na zachodnim krańcu – powiedział Adel Okasha.
Odkryto też alabastrowy blok, na którym widnieje imię faraona Ameni Kemau. Symbole przedstawiające jego imię są jednak są średniej jakości. Wysnuto wniosek, że piramida mogła należeć do któregoś z poprzedników owego faraona.
Piramidy to ogromne budowle będące grobowcami lub podbudowami dla świątyń. Dahszur to staroegipska nekropolia z okresu Starego (ok. 2675–2170 p.n.e.) i Średniego (ok. 2050 do ok. 1760 p.n.e.) Państwa, znajdująca się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Znalezione tam piramidy, np. dwie króla Snofru, zostały wykonane z cegły mułowej. Piramidy Snofru zajmują miejsce zaraz pod piramidami Cheopsa i Chefrena pod względem wielkości.
Źródła: kopalniawiedzy.pl, youtube.com
Fot.: Wikimedia Commons
Agnieszka Popiak