Odkryto starożytne dokumenty. W jaki sposób najsłynniejszy chiński cesarz szukał nieśmiertelności?

Najnowsze badania archeologiczne rzuciły nowe światło na wiedzę na temat chińskiego cesarza, twórcę światowej sławy armii terakotowej i jego dążenia do życia wiecznego.

Jak przekazała agencja prasowa Xinhua w minioną niedzielę, dokumenty znalezione w centralnej prowincji Hunan zawierają rozkaz od cesarza Qin Shihuanga o ogólnokrajowym poszukiwaniu eliksiru życia, a także odpowiedzi od jednostek samorządowych. Naukowcy twierdzą, że rozkaz cesarza dotarł nawet do regionów przygranicznych i odległych wiosek. Obsesja Qin Shihuanga na temat życia wiecznego była dobrze znana: był odpowiedzialny za stworzenie podziemnego mauzoleum w północnej prowincji Shaanxi, wypełnionego prawie 8 000 żołnierzy z terakoty, zbudowanych, by chronić go w zaświatach.

Według Xinhua, wioska o nazwie „Duxiang” doniosła cesarzowi, że nie udało jej się odkryć cudownej mikstury, ale poszukiwania trwały. Inne miejsce, „Langya”, zasugerowało, że zioło zebrane z pomyślnej lokalnej góry może spełnić swoje zadanie.

Teksty zostały napisane na serii drewnianych listewek pierwotnie połączonych ze sobą za pomocą sznurków. Ta technika była najczęstszą metodą pisania w Chinach przed pojawieniem się papieru na początku pierwszego tysiąclecia naszej ery. Pogoń za nieśmiertelnością Qina Shihuanga była skazana na niepowodzenie, zmarł w 210 roku, po 11-letnim panowaniu. Dynastia Qin, znana z palenia książek i egzekucji literatów, położyła fundamenty pod zjednoczone państwo chińskie, które przetrwało dwa tysiące lat.

Fot.: domena publiczna

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*