Skarby z ruin Sanxingdui po raz kolejny zadziwiają świat

Na jednym z ważniejszych chińskich stanowisk archeologicznych w ruinach Sanxingdui grupa badaczy odkryła wspaniałe skarby. Jest to między innymi złota maska czy też rzeźbione w złocie filigranowe liście, które służyły prawdopodobnie za biżuterię tekstylną.

Chińscy grupa archeologów dokonała ważnego odkrycia w słynnym miejscu ruin Sanxingdui (pol. „Kopiec Trzech Gwiazd”) w prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach. To stanowisko archeologiczne jest znane już od prawie 100 lat , a większość dotychczasowych odkryć pochodziło z epoki brązu. Natomiast najświeższe odkrycia mogą pomóc rzucić światło na kulturowe pochodzenie narodu chińskiego. Wśród odkrytych jest sześć nowych dołów ofiarnych i ponad 500 przedmiotów sprzed około 3000 lat, w tym złota maska ​​na twarz.

Archeologowie odkryli nowe stanowiska między listopadem 2019 roku a majem 2020 roku. Mają one od 3,5 do 19 metrów kwadratowych, a w ich skład wchodzi sześć dołów ofiarnych o kształcie prostokąta. Wśród najważniejszych stanowisk wymienić należy te ponumerowane przez archeologów jak stanowiska od 3 do 6.

Całość nowych wykopalisk razem tworzą obszar, na którym ludzie starożytnej cywilizacji Shu składali ofiary niebu, Ziemi i ich przodkom oraz modlili się o dobrobyt i pokój – mówi Tang Fei, szef zespołu wykopaliskowego w Sanxingdui.

Odkrycia pokazały odrębność cywilizacji Shu i różnorodność cywilizacji chińskiej – powiedział Ran Honglin, inny badacz z instytutu.

Ze wszystkich stanowisk wydobyto ponad 500 sztuk ważnych zabytków kulturowych, w tym fragmenty złotych masek, złote ozdoby w kształcie ptaków, złotą folię, pomalowane portrety głowy z brązu, gigantyczne maski z brązu, święte drzewo z brązu, kość słoniowa, fragmenty wykwintnych rzeźb zębów czy też narzędzia z jadeitu.

Mające powierzchnię około trzech metrów kwadratowych, stanowisk numer 5 jest najmniejszą jamą ofiarną, ale według archeologów odkryto tam najwięcej sztuk złota, w tym złotą maskę z epoki brązu. Według National Cultural Heritage Administration ceremonialna złota maska, która waży około 280 gramów (0,6 funta), została wykonana w 84% ze złota.

Na dnie dołu rozrzucono również wiele liści ze złota, z których większość jest małych i cienkich, a ich wydobycie jest bardzo trudne. Na podstawie wstępnych badań eksperci przypuszczają, że te złote liście mogą być związane z tekstyliami. Złote liście, które zostały pomyślnie wyekstrahowane, zostaną zmierzone pojedynczo, ponumerowane, włożone do pudełka z próbkami i wysłane do Centrum Odnowy Zabytków Kultury Sanxingdui w celu dalszych badań. Personel przeskanuje je za pomocą technologii obrazowania hiperspektralnego. Technika ta pozwala archeologom zobaczyć początkowy stan wyrobu ze złota, co pomoże w dokonaniu porównania pod kątem naprawy i ochrony wyrobu ze złota w przyszłości. Ponadto niektóre złote przedmioty wydobyte wcześniej w jamie zakończyły już wstępne prace przywracania kształtu.

Wykopaliska w Sanxingdui, które znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, trwają prawie 100 lat, od pierwszego odkrycia pod koniec lat dwudziestych XX wieku. W 1986 roku archeolodzy znaleźli dwa doły ofiarne na dużą skalę pochodzące z dynastii Shang (1600-1046 pne). W dwóch dołach odkryto tysiące rzadkich skarbów. Ruiny Sanxingdui są uważane za jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych XX wieku i z całą pewnością zadziwią nas czymś jeszcze.

Źródło: dailysabah.com
Fot. Getty Images

Maciej Polak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*