Odnaleziona kapsuła czasu w wieży ratuszowej w Bolesławcu

W Bolesławcu w wieży ratuszowej podczas remontu robotnicy znaleźli kapsułę czasu. Skarby takie jak relacje z poprzednich prac remontowych, egzemplarze gazet z tego okresu znajdowały się w metalowych tubach. Notatki znajdujące się w tubie wskazują także na obecność pieniędzy, które jednak zostały rozkradzione. Dyrektorka Muzeum Ceramiki w Bolesławcu Anna Bober-Tubaj podkreśliła, że najstarszy z dokumentów pochodzi z 1776 roku. Przedmioty zostaną także przeniesione do muzeum.

W jednym ze znalezionych dokumentów można przeczytać, że wieża została odbudowana w 1776 roku. Koszt całej pracy wniósł dokładnie 1563 talary 21 groszy. Dodano także informację jakie elementy zostały dodane – galerię, którą pokryto blachą oraz miedzianą kulę, nad która unosił się pozłacany drewniany orzeł.

Metalowa tuba z wieży ratuszowej mieściła w sobie nie tylko dokument o remoncie z 1776 roku. Relacje z kolejnych prac obejmowały 1847, 1903 i 1928 rok. Dobry stan zapisków pozwolił na odczytanie wielu informacji. Jeden z nich głosi: „Wiemy, iż nie pobudowaliśmy dla wieczności. Za kilka dziesięcioleci pokolenie oceni te wersy. Oby do tej pory kuliste zwieńczenie wieży, dumny symbol miejskiego samorządu przetrwało niezniszczone, patrząc z góry na rozwijającą się społeczność, której dane jest wykształcenie i dobrobyt. Oby nasza ojczyzna powróciła do zdrowia i uleczyła rany, których przyczyniła jej wojna światowa”.

Jak podkreśla dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Anna Bober-Tubaj, znalezisko jest bardzo cenne: – Nie zachowały się u nas ani przedwojenne zasoby archiwum, ani zbiory przedwojennego muzeum. Dlatego każdy dokument jest dla nas na wagę złota. Każdy dokument znaleziony w Bolesławcu ma potrójną wartość.

Eksponaty zostaną udostępnione zwiedzającym muzeum. Anna Bober-Tubaj ma nadzieję, że będzie można je zobaczyć podczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów w dniu 19 maja.

Źródło: tvn24.pl

Anna Maćkowiak

Fot. bolesławiec.pl Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*