Wystawa „Wypędzeni 1939”

Dnia 15 października w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie miało miejsce otwarcie wystawy „Wypędzeni 1939”. Ekspozycja będzie czynna do 6 listopada.

Wystawa składa się z ok. 400 fotografii i plakatów oraz dokumentów, zebranych w archiwach polskich i niemieckich, dokumentujących deportacje Polaków z terenów wcielonych do III Rzeszy, głównie z Wielkopolski, którą Niemcy nazwali Warthegau. Ukazuje także inne prześladowania Polaków i Żydów na tych terenach.

Na uroczystym otwarciu wystawy miało miejsce wystąpienie dr. Łukasza Kamińskiego, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, a także pokazy filmów dokumentalnych: „Wypędzeni 1939…” w reż. Jacka Kubiaka i „Świat moich wujków” w reż. Krzysztofa Magowskiego.

Otwarcie wystawy poprzedziła konferencja prasowa dotycząca akcji „Zapal znicz pamięci”. Jest to inicjatywa medialno-edukacyjna, która ma przypominać o zagładzie polskich elit, skrajnie trudnych warunkach okupacyjnych na ziemiach wcielonych do III Rzeszy oraz o wielkiej akcji wysiedleń do Generalnej Guberni zapoczątkowanej już 12 października 1939 r. W akcję zaangażowało się pięć rozgłośni radiowych oraz pionów edukacyjnych IPN: Radio Merkury Poznań, Radio PiK, Radio Katowice, Radio Plus Gdańsk i Radio Łódź oraz Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu, Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi i Gdańsku. W związku z akcją 20 października w miejscach pamięci narodowej związanych z II wojną światową na terenie dawnych ziem wcielonych do III Rzeszy Niemieckiej zapalono znicze.

Autorami wystawy są: Jacek Kubiak, Małgorzata Schmidt oraz Janusz Zemer. Ekspozycja została zorganizowana została przez Związek Miast Polskich. Miała ona swoją premierę w listopadzie 2009, w 70. rocznicę początku wysiedleń, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Wystawę można oglądać w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 21/25.

Anna Stypułkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*