Odnaleziono nowe pokoje w domu matki Konstantyna Wielkiego

Archeolodzy odkryli nowe pomieszczenia domu św. Heleny w murach bazyliki Santa Croce, w tzw. rzymskiej Jerozolimie. Zdaniem badaczy odnalezione pokoje miały zamieszkiwać panienki, które przebywały wówczas w pałacu świętej Kościoła katolickiego i prawosławnego. Bazylika Świętego Krzyża z Jerozolimy, o której była mowa, została wzniesiona w latach 337-344. Zwana jest także kościołem pałacowym, gdyż w celu jej stworzenia przebudowano część pałacu cesarskiego.
W świątyni przechowywane są, przywiezione przez cesarzową z Ziemi Świętej, relikwie: kawałki krzyża Chrystusowego; fragment tabliczki, na której widnieje zdanie napisane przez Piłata po łacinie, grecku i hebrajsku: „Jezus z Nazaretu, król Żydowski”; palec św. Tomasza; kopia całunu Turyńskiego oraz ramię belki Dobrego Łotra.

Dodajmy, że Helena (ur. ok. 250 – zm. ok. 330), matka cesarza rzymskiego Konstantyna I Wielkiego (ur. ok. 272 – zm. 337) była jedną z najsłynniejszych kobiet wczesnego chrześcijaństwa. Święta, której syn nadał tytuł Augusty, przeszła do historii jako fundatorka kościołów, hojna dla ubogich cesarzowa, odkrywczyni relikwii Krzyża Pańskiego.

Źródło: ansa.it

Fot.: Bazylika Świętego Krzyża z Jerozlimy (Wikimedia Commons)

Małgorzata Wołoch

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*