Odnaleziono sieć tuneli z I wojny światowej

W Anglii odnaleziono sieć tuneli z okresu I wojny światowej. Oprócz stuletnich przejść, znaleziono także granaty, żywność i graffiti.

W Anglii, w Salisbury, odnaleziono tunele treningowe sprzed 100 lat. Choć miejsce to jest znane głównie z megalitycznych budowli Stonehenge, to nikt się nie spodziewał tutaj takiego znaleziska. Archeolodzy przekazali, że znaleźli te stuletnie przejścia na bazie wojskowej, wraz z granatami, graffiti i żywnością przechowywanymi wewnątrz.

Duża część terenu wokół Salisbury jest wykorzystywana jako baza szkoleniowa dla armii brytyjskiej. Tak było również w czasie I wojny światowej.

Tunele zostały odkryte niedawno przez archeologów. Do tej pory wykopali około 8 km okopów, a prace nad nimi miały miejsce u boku specjalistów zajmujących się utylizacją bomb.

Gęste sieci okopów i tuneli oraz ogromne eksplozje z bomb, pozostawiły nieodwracalne blizny w krajobrazie. Naukowcy na przykład pokazali, jak duże bombardowanie zmieniło ekologię Verdun we Francji. Archeolodzy udokumentowali wiele nazwisk żołnierzy narysowanych na ścianach kredą, w tym żołnierza Lawrence Carthage Weathers. Został odznaczony Krzyżem Wiktorii za atak niemieckiego stanowiska karabinów maszynowych i udział w bitwie o Mont Saint-Quentin w 1918 roku.

Fot.: Wikimedia Commons

Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*