Opolska kolumna Bismarcka odnaleziona w Opolu Wschodnim

Podczas budowy centrum przesiadkowego Opole Wschodnie natknięto się na granitową kolumnę. Okazało się, że jest to zaginiona po II wojnie światowej kolumna poświęcona Otto von Bismarckowi. Niestety nie zachował się wizerunek kanclerza, który był elementem pomnika.

W Opolu do końca II wojny światowej stał pomnik Otto von Bismarcka, który odsłonięto przed gmachem poczty latem 1911 roku. Monument składał się z granitowej kolumny, w której umieszczony był wizerunek kanclerza. Pod pomnikiem znajdowała się kamienna balustrada, która przetrwała do dzisiaj. Jednak po 1945 roku miejsce położenia kolumny było nieznane, aż do dziś.

Jednak kilka dni temu podczas budowy nowego centrum przesiadkowego Opole Wschodnie pracownicy natknęli się na granitową kolumnę. Z monumentem porównano przedwojenne archiwalia: widoków i fotografie i jednoznacznie stwierdzono, że jest to kolumna Bismarcka tylko bez jego wizerunku. Widoczne na kolumnie jest miejsce po popiersiu kanclerza, ale nie ma go wśród odnalezionych elementów.

Pomnik znajdował się pod nitką ul. Batalionów Chłopskich prowadzącą w kierunku Zaodrza, za stacją paliw Orlen. Konserwator pozwolił na normalne prowadzenie prac. Nakazał jedynie zabezpieczyć monument przed uszkodzeniem, dlatego teren wygrodziliśmy. Dzięki takiej decyzji konserwatora nie ma przestojów –  wyjaśnił Adam Leszczyński, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg.

Pomnik musiał zostać najwidoczniej uznany za jeden zbędnych elementów w powojennym Opolu. W 1945 roku Opole Wschodnie były peryferiami miasta, a okolica aktualnego placu budowy centrum przesiadkowego miała być śmietniskiem. Zatem to nie koniec znalezisk w tym rejonie, gdyż oprócz odnaleziono chociażby popiersie Adolfa Hitlera, tabliczkę uliczną przedwojenną czy też elementy sprzętu wojskowego.

Źródło:  nto.pl

Maciej Polak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*